183 0,G on de derde 1 meter yOven den grond komt. De vulling dezer gaten wordt driemaal per dag gedurende verscheidene dagen voort gezet, totdat het hout volkomen verzadigd is. De gaten worden daarna door het inslaan van houten bouten gesloten. De kosten van het mengsel bedragen per signaal gemiddeld 10 Mark; blijft er iets van over, dan worden de ladders en vloeren er mede bestreken. Inrichtingen voor metingen op torens. De inrichting van torens en dergelijke bouwwerken voor de me tingen gaat dikwijls met groote zwarigheden gepaard. Voor die inrichting kunnen geene algemeene regels worden gegeven, daar zij afhangt van de constructie van den toren. Als hoofdvoorwaar de staat vast, dat voor het instrument eene afzonderlijke, vaste en geïsoleerde standplaats moet gemaakt en voor den waarnemer eene voldoende ruimte moet ingericht worden. Daarbij mag de toren niet beschadigd worden, er moeten bijv. maatregelen wor den genomen, om regen en sneeuw het indringen door de te maken openingen te beletten. Hoe dit in elk geval moet uitgevoerd wor den is eene vraag, die rijpelijk moet overwogen, en alleen op grond van rijke ervaring kan opgelost worden. In het noordelijk gedeelte der Hannoversche ketting en het Wesernet zijn bijna uitsluitend kerk en vuurtorens tot waarnemings stations ingericht en ten spijt van de meest verschillende en wel eens zeer gebrekkige constructie der torens is het toch gelukt, de inrichtingen zoo te maken dat de metingen met voldoende zeker heid konden verricht worden. Het komt niet zelden voor, dat men twee standplaatsen op eenen toren moet bouwen, zooals bijv. bij den kerktoren van Brake (zie fig. 10.) De eenvoudigste inrichtingen komen voor bij torens, die op de vereischte hoogte een gemetselde omgang hebben. Dan wordt een pijler voor het instrument gemetseld en voor den waarnemer een standplaats gemaakt door middel van balken die inliet inwendige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 187