185 kerktoren van Wangeroog een gemetselden pijler van 4 meter, die van Wildeshausen zelfs eene van 5 meter hoogte gekregen. Om voldoenden steun aan den pijler te geven, wordt een spoorstaaf of stevige ijzeren stang mee ingemetseld. Ook worden er bijzondere schoren aangebracht. Het bovenvlak van den pijler moet 1,10 a 1,16 M. boven den vloer van de standplaats des waarnemers gelegen zijn. Heeft een toren een lantaarn met voldoende ruimte, dan pleegt men een houten pijler aan te wenden en deze evenals een hangen den pijler bij een signaal van schoren te voorzien, die op het dieper gelegen metselwerk worden geplaatst; zulk eene inrichting wordt bijv. in den kerktoren van Cloppenburg aangetroffen. Bij den toren der mine van Landskrone in het zuiden van Elzas werd de bodem van het zeer ruime plate-forme doorgebroken, een pijler op de dieper gelegen gewelven gemetseld en daarboven eene volledige signaalpyramide gebouwd. De kerktoren van Brake verkreeg twee pijlers op het muurwerk van den toren; voor de beide standplaatsen voor de waarnemers moest eene hangende constructie gemaakt worden, waartoe stevige balken uit de hooger gelegen luiken als dragers dienden. Op de hierbij gevoegde teekening van dien toren zijn ook de verschil lende hooger gelegen standplaatsen voor de heliotropen zichtbaar. Bijzondere moeilijkheden komen voor, als het bovenste deel van den toren op de vereischte hoogte niet meer recht stevig is of van hout geconstrueerd is, of indien slechts ladders naar boven voeren en vloeren nog eerst moeten gelegd worden, als klokken in den weg hangen enz. Ervaring en overleg moeten dan de middelen doen vinden ter bereiking van het doel, nl. een onbeweeglijk vaste standplaats voor het instrument en veilig heid voor den waarnemer. Wat de kosten van cle inrichtingen op de torens betreft kan men, als er zich geen buitengewone zwarigheden voordoen, de inrichting voor eene standplaats op ongeveer 300 Mark rekenen. De inrichting der twee standplaatsen op den toren van Brake

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 189