14 .mogelijke opzichten openbaarheid verkrijgen en we zouden eene „wetgeving hebben, waarin de rechtszekerheid van den eigendom, „naar mijne meening, niet veel te wenschen zou overlaten". Het hoofdbezwaar tegen het grondboekstelsel ligt in de nood zakelijkheid van de inmenging der overheid in zuiver privaatrechte lijke handelingen, in het onderzoek van den grondboekrechter naar de geldigheid van overeenkomsten of beweerde rechtennaar de identiteit en bevoegdheid van partijen (legaliteitsprincipe). Groot is het aantal bewijsstukken, het verlies aan tijd en kosten in sommige gevallen voor dat onderzoek vereischt. Dit wordt evenwel zeer vereenvoudigd, als het goed recht van dengene, die zijn grond wil verkoopen of bezwaren, door het grondboek wordt bevestigd. In het stelsel van Mr. Achterberg zou bij dat onderzoek op het grondboek niet vertrouwd mogen worden, daar de ingeschreven rechten door verjaring kunnen verloren zijn. De inschrijving van den titel, afkomstig van een niet ingeschreven eigenaar, zal dikwijls geweigerd worden, als hij het bewijs van zijn eigendomsrecht niet kan leveren. Het wil mij voorkomen, dat zulk eene wetgeving in hoogere mate zou behept zijn met de nadeelen der toepassing van het legaliteitsbeginsel die onze wetgevers tot nog toe van de invoering van het grondboek heb ben weerhouden dan het positieve stelsel, zonder ons daar voor schadeloos te stellen met de groote voordeelen van dat stelselgelegen in volkomen rechtszekerheid door middel van volledige openbaarheid, waarmede de geheime verkrijging door verjaring niet te rijmen is. De onzekerheid geboren uit de gebreken van het negatieve stelselverontschuldigt de verjaring in het algemeen belang. Maar, verbloemen we het dan ook nietdat de verjaring niets meer is dan eene maatschappelijke noodzakelijkheidja zelfs ten aanzien van de kwade trouw een noodzakelijk kwaad. Het is een genees- Men zie bijv.Het verslag der Staatscommissie van 1870 Verg. G a t a m a Hervorming van ons zakelijk recht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 18