188 Indien de belasting in den loop van een vijfjarig tijdvak voor het eerst verschuldigd wordt of een reeds aangeslagen perceel wordt uitgebreid door toevoeging van een perceel, dat te voren niet was aangeslagen, en de commissie, benoemd tot bepaling der verponding voor zoodanig tijdvak, is ontbonden, geschiedt de vaststelling der verpondingswaarde voor het overblijvende deel van dat tijdvak door eene commissie van drie leden,van welke de Directeur van Financiën van rechtswege voorzitter is. De G. G. benoemt de beide andere leden (art. 20.) De aanslag wordt door den Directeur van Financiën opgeheven of verminderd ingeval het belastingplichtig goed geheel of gedeel telijk is te niet gegaan of heeft opgehouden aan de belasting onderworpen te zijn. Hij wordt verminderd ingeval door rampen van Hoogerhand of door andere buitengewone onvoorziene om standigheden de waarde met meer dan een vierde is verminderd (art 23.) De G. G. bepaalt voor Java en Madura en voor elk gewest in de bezittingen daarbuiten over welk jaar de belasting volgens deze ordonnantie voor het eerst verschuldigd is fart. 28.) Tegen den inhoud en de wijze van uitvoering dezer ordonnan tie werden in Juli van dit jaar ernstige bezwaren ingebracht bij den Gouverneur-Generaal door het bestuur der N. I. Maatschappij voor Nijverheid en Landbouw (Tijdschr. v, Nijv. en Landb. Aug. 1887.) Het hoofdbezwaar van dit bestuur is gericht tegen den vijfjarigen termijn in verband met de groote en snelle waardevermeerdering of vermindering, waaraan de Indische landerijen, die meer uit sluitend producten voor de Europeesche markt leveren, onderhevig zijn. Dit wordt nader gestaafd met een staat van prijzen over de laatste veertig jaren van de voornaamste producten (suiker, rijst, koffie, indigo, peper, thee en chinine) en de groote verschil len dezer prijzen worden nog sprekender als men d.e productie kosten en wisselkoersen in rekening brengt. De waarde van cul-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 192