189 tuur-ondernemingen, die pas aangelegd zijn, stijgt soms met de maand, en die van andere gaat snel achteruit, nadat zij een zekeren leeftijd bereikt hebben. In het laatste geval werkt de belasting mede, om de levensvatbaarheid eener zaak te ondermijnen. Daarom wordt het betreurd, dat vooral ten behoeve dier grcote ondernemingen wier verponding tot meerdere duizend gulden kan loopen geen jaarlijksche herziening is toegelaten ingeval de belasting plichtige ze verlangt of het Gewestelijk bestuurshoofd ze wensche- lijk acht, waardoor eene gelijkmatige en billijke druk verkregen zou worden. Ook is het eene leemte, dat voor gebouwde eigen dommen geen hertaxatie tusschentijds kan plaats hebben bij uit breiding, verbetering, gedeeltelijke afbraak of als een huis ol gebouw geruimen tijd leeg staat. Aan de wijze van uitvoering wordt te weinig openbaarheid ge geven en wat er van bekend geworden is, geeft den indruk, dat er van een algemeene ernstige herziening geen sprake is. Een der eerste maatregelen der Bataviasche commissie was om te adverteeren: „dat de belastingschuldigen worden uitgenoodigd om aan de „commissie rechtstreeks, bij aangeteekenden brief per post, te doen „toekomen de mededeeling of ze bedenking hebben tegen den be- „staanden aanslag in de verponding, en zoo ja naar welke ge gevens zij dan vermeenen dat de verponding van hun perceel „moet worden bepaald''. In dezen maatregel, evenals in sommige vragen aan ambtenaren van het kadaster en aan rooimeesters gericht, ziet de adressant eene bedenkelijke richting, die de vrees wekt, dat men eenvoudig den ouden aanslag wil laten bestaan, zoo daartegen niet wordt op gekomen, of zich met opgaven van ambtenaren zal tevreden stellen. Het genoemde bestuur meent, dat de schatting overeenkomstig den geest der ordonnantie behoort te worden opgedragen aan Gewestelijke commissiën zij het dan ook met eene leidende hoofd commissie te Batavia, en dat door eene openbaar te maken Instructie voor de uitvoering der ordonnantie regelmaat in de toe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 193