190 passing zou worden verkregen en de belastingschuldigen togen willekeurige opvatting der commissiën zouden gewaarborgd zijn. Bij elke belastingheffing toch dient er naar gestreefd te worden om de belastingschuldigen duidelijk in bijzonderheden voortelichten hoe het verschuldigd bedrag wordt gevonden, waarvoor en ivaarover het betaald wordt, zoodat de overtuiging van belanghebbenden worde gevestigd, dat enkel een rechtmatig deel wordt gevorderd. Belangwekkend voor onze lezers is het betoog over het nood zakelijke verband tusschen de verponding en het kadaster, dat wij daarom onverkort overnemen. Hand aan hand met de nu gevolgde betreurenswaardige wijze van uitvoering der verpondings-ordonnantie en gekenmerkt door dezelfde zucht om aan de verponding alle waarde van technischen arbeid te ontnemen, is de inderdaad verderfelijke afscheiding der verpondings- van de kadaster-administratie. Tot dusver gebruikt de Bataviascbe commissie nog cle gegevens, die het kadaster verstrekt, doch niet uit het beginsel dat verponding zonder kadaster niet bestaan kan, doch wijl van ouds de admi nistratie der verponding bij het kadaster berustte, zoodat de Bataviasche commissie daarvan de gegevens moet overnemen; doch is eenmaal de scheiding een feit, dan zal het kadaster met de grondbelasting geene bemoeienis meer hebben. De toekomst wordt geteekend door de volgende zinsneden der Memorie van Toelichting: „Ook dan wanneer het nieuwe kadaster gereed is, kan er geen sprake van zijn om, evenals in Nederland geschiedt, waar de wijze van taxatie en berekening geheel anders is dan de in Indië bestaande en in dit ontwerp voorgestelde, de kadastrale perceelen afzonderlijk te schatten. „De taxatie van elk der perceelen afzonderlijk zou naar de bestaande en voorgestelde bepalingen, zoo al mogelijk, zeer om slachtig zijn, zonder eenig nut." Ook hier weder wordt men pijnlijk aangedaan door eene voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 194