191 stelling van zaken, die alleen geschikt schijnt om de menschen op een dwaalspoor te brengen. Er valt zeer zeker niets te zeggen tegen de opmerking, dat de diensten, als het kadaster in Nederland bij het begrooten der belastbare opbrengst en de daaruit afteleiden grondbelasting bewijst, van het kadaster in Indië niet kunnen verwacht worden. Wanneer echter op de reden daarvan mede de aandacht was gevestigd, gelijk de eisch eener toelichting medebracht, dan zou tevens de gevolgtrekking als onjuist achterwege zijn gebleven. Immers in Nederland worden gelijksoortige gronden naar klassen verdeeld en binnen elke gemeente aan iedere klasse eene zekere huurwaarde per hectare toegekend, terwijl uit deze factoren de belastbare opbrengst wordt berekend. Hier daar entegen slaat men een perceel niet in verhouding tot zijne uitgestrektheid, maar tot de opbrengende huur- of de verkoop waarde in eens aan. Vandaar natuurlijk een groot verschil in behandeling. Maar zulks brengt geenszins mede, dat men bier niet, evenals in Neder land en overal elders, zou noodig hebben de omschrijving van elk perceel of land, het onderwerp van eenen afzonderlijken aan slag uitmakende; eene omschrijving, voldoende om het stuk grond van elk ander te onderscheiden en daardoor ook op het terrein met zekerheid terug te vinden. Dit nu is zonder kadaster, zonder kaart, waarop elk zoodanig stuk duidelijk is voorgesteld, niet te doen, speciaal wanneer het perceelen betreft, welke in groepen aan elkaar sluiten, zooals in steden of kleinere plaatsen het geval is. In Nederland, waar elk stukje grond op de kadastrale kaart is afgebeeld, heeft die omschrijving plaats door het opnoemen der kadastrale kenmerken, die met de openbare registers in overeen stemming worden gehouden. De kenmerken bestaan in den naam der gemeente, de sectie-letter en het nummer, welke ook op de kaart voorkomen; zoomede den naam van den eigenaar, welke in een der registers bij elk perceel te vinden is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 195