192 Aldus wordt met de meeste zekerheid de identiteit van elk perceel en van zijnen eigenaar bepaald. Op dezelfde eenvoudige wijze nu kan dit ook in Indië geschieden voor de plaatsen, waar het nieuwe kadaster gereed is; terwijl waar het nog niet gewerkt heeft, men voor de identiteit der eigendommen en eigenaren de bescheiden kan aanwenden, welke volgens de vroegere regeling van dienst waren. Ook aan den voor Indië gestelden eisch, om niet afzonderlijk de pereeelen aanteslaan, waarin sommige verpondingsnummers door het nieuwe kadaster verdeeld zijn, kan zeer goed door dat kadaster voldaan worden. Want er is natuurlijk verband gebracht tusschen de aanduiding der pereeelen van het oude en van het nieuwe kadaster, zóódanig, dat van elk verpondingsnummer aangeteekend staat door welke kenmerken het volgens het nieuwe kadaster is aangeduid en omgekeerd. Hierdoor heeft men een omschrijving van elk eigendom, zooals het bij de verponding moet worden aan geslagen op zich zelf en daarnaast eene andere voor elk gedeelte, zooals het door het nieuwe kadaster is ingedeeld. Het was inderdaad een gezond denkbeeld, getuigende van prac- lischen zin en juist begrip der zaak, dat sedert de invoering der oude Verpondings-ordonnantie steeds de gouvernements-landmeters als secretarissen der verpondings-commissiën fungeerden en dat alzoo de geheele boekhouding op dat middel in hunne handen berustte. Immers zij moesten voor de rechtszekerheid van den eigendom, volgens hunne instructie, blokkaarten aanhouden, waarop alle pereeelen in verband tot elkaar waren afgebeeld en zij hadden aanteleggen registers, waarin elk perceel met alle bijzonderheden, dus ook onder vermelding van den rechthebbende, was omschreven terwijl deze stukken steeds in overeenstemming met den actueelen toestand gehouden moesten worden. Daartoe kregen zij kennis van alle eigendomsovergangen en andere mutatiën in den eigendom, van de bedongen koopprijzen, van stichtingen, sloopingen, ver bouwingen, enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 196