193 Zij hadden en hebben dus eene volledige tot den dag bijgehouden administratie der onroerende goederen, waaruit slechts een zeer eenvoudig register behoefde samengesteld te worden, en verder de getaxeerde verpondingswaarde ingevuld, om eene volledige administratie van het middel te verkrijgen. Dit register nu is overal aanwezig, zij het ook op de plaatsen, waar het kadaster nog niet werkt, onvolledig samensteld. Men maakt zich echter eene illusie, dat men met het bezit van zulk een register de administratie der verponding in handen heeft. Zonder kadastrale kaarten en blokkaarten hebben die registers al heel weinig beteekenis. De registers geven de namen en eenige hoedanigheden op, maar het terrein zelf is zonder kaarten niet te vinden. Kaarten en registers beiden moeten wijders door de voortdurende mutaties in den bodem tengevolge van splitsing, samentrekking, afstand van grond, enz. voortdurend wijziging ondergaan: de kaarten om in overeenstemming te blijven met den bodem, en de registers om in overeenstemming te blijven met de kaarten. Dat zulks door deskundigen moet geschieden behoeft geen betoog en dat op een residentie-bureau zoodanig deskundige wel niet aanwezig zal zijn, evenmin. Waarom dan, wordt bescheiden gevraagd, die administratie niet gelaten waar ze was en waar ze behoort? Te meer dringt deze vraag, omdat het bijhouden er van den ambtenaren van het kadaster of den Gouvernements-landmeters nagenoeg geene moeite kost, voor een ander doel kennis moetende nemen van alle ver anderingen, die toch geboekt moeten worden. De vrees dat het betoog tegen de scheiding van verpondingen kadaster te uitvoerig zal worden, mag niet weerhouden om op nog eenige andere schaduwzijden van die scheiding te wijzen. Art. 12 van de Instructie voor de Landmeters in Staatsblad 1837 no 3 gelast dezen, dat zij de aangifte van den overgang der landerijen niet mogen aannemen:zonder overlegging der quitantie,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 197