middel dat somtijds de kwaalwelke men er mede wil genezen, doet ontstaan. Neemt men de noodzakelijkheid weg geeft men zekerheid aan den eigendom op eene wijze, die onafhankelijk is van het natuurlijk bezit, bijv door volledige openbaarheid, zoodat een iederdus ook de bezitter, kan geacht worden den waren eigenaar te kennen dan behoeft de goede trouw niet meer veron dersteld te worden en aan de verjaring ontzinkt elke redelijke grond. Sprak ik tot nog toe over de aequisitieve verjaring in het al gemeen, thans wensch ik de aandacht te vestigen op eene bijzon dere soort, welke uitsluitend voorkomt langs de grenzen der eigendommen, en die ik daarom de grensverjaring zal noemen. Afgescheiden van de personen, eigenaars of houders van zake lijke rechten, die de subjecten der burgerlijke rechtsbetrekkingen worden genoemd kan men het onroerend g >ed als rechtsobject dier betrekkingen beschouwen ten aanzien van ligging, aard, enz. en van den omvang en de grenzen der daarop uitgeoefende rech ten. Dit object kan zich uitbreiden, de eigenaar kan door grens- verandering bezitter worden van een deel of zelfs van een geheel aangrenzend rechtsobject, maar hij is het niet op grond van den titel van het oorspronkelijk grondstuk voor zulk bezit ontbreekt élke titel. Men zou zich de grensverjaring als eene verkrijging door het rechtsobject zelf kunnen denken, waarbij natuurlijk wel aan het toedoen en de bedoeling der tijdelijke houders van het moederperceel moet gedacht worden, doch onafhankelijk van de geldigheid van hunne titels van dat perceel. Deze op grensbezit rustende verjaring moet ik voor mijn doel streng van elke andere afscheiden. Eene verjaring na grenswij ziging welke eenenzij het ook gebrekkigen of onvoldoenden titel tot uitgangspunt heeft, zelfs elke verjaring met geen andere rechtsoorzaak dan bezitneming van perceelsgedeelten welke geen gevolg van nabuurschap issluit ik van de grensverjaring uit. O pzoomer, B. W. verklaard III bl. 1.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 19