196 en het bedrag te berekenen. Geene moeiten en kosten zijn er gespaard voor de bereiking van dit doel. Ook in deze gewesten heeft altijd, en natuurlijk, het kadaster voor een goed deel zijn bestaansreden gehad als een niet te ontberen hulpmiddel bij de regeling der belasting op de onroerende goederen, bezeten krachtens het Burgerlijk Wetboek. Men neemt nu die bestaansreden weg en daarmede een waar borg voor de ingezetenen, dat de aanslag op den duur zal geschieden naar recht en wet. Dit toch is een der schoone licht zijden van technische diensten, dat zij de ontaarding tegengaan, waartoe zoo licht onder den drang van de praktijk in den staats dienst en speciaal in den Indischen staatsdienst, wordt overgeslagen. Het voorbijgaan van aangewezen deskundigen, het liever zich behelpen met leeken is in deze gewesten een zóó gewoon verschijnsel, dat ieder technische of wetenschappelijke instelling alhier als het ware bij den dag leeft. Hetzij door de personeele organisatie onoordeelkundig intekrimpen, hetzij door van sommige instellingen verbeterhuizen voor min ijverigen, onkundige, ongeschikte ambte naren te maken, hetzij door slechte keuze van de leidende personen, gelijk men o. a. een gewezen apotheker aan het hoofd stelde der voormalige kadastraal-statistieke bureelen, hetzij eindelijk door het wegnemen van attributen, die eigenaardig tot eene instelling behooren, gelijk nu de scheiding der verponding van het kadaster, ondermijnt men stelselmatig de instelling allengs, om haar vervolgens als eene zoo niet nuttelooze dan toch, in vergelyking der te bewijzen diensten, te kostbare organisatie finaal aftekeuren. Tot zoover het bestuur der N. I. Maatschappij v. Nijv. en Landb. Wij kennen niet de beweegredenen, die de Indische Regeering er toe hebben geleid bij de herziening de verponding van het kadaster los te maken, wij bezitten buitendien te weinig kennis van de toestanden op Java en van de inrichting en werking van het kadaster aldaar om te durven beslissen, of de schijnbaar zeer gegronde bezwaren van genoemd bestuur gemakkelijk kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 200