16 Streng onderscheiden is dikwijls een hoofdvereischte om be gripsverwarring te voorkomen. Mr. Achterberg duidt het verschil tusschen de beide soorten van verjaring aan, door te spreken van verjaring van geheele perceelen en van gedeelten daarvan (blz. 195) ziet tusschen die beide geen ander dan een quantitatief verschil en tracht de rechts gronden welke pleiten voor de verjaringbij welke de goede trouw op een titel steunt, ook bij grensverjaring te doen gelden. Ten onrechte. De verjaring, welke een titel tot uitgangspunt heeft, is be stemd, om de onzekerheid weg te nemen, welke o. a. voortspruit uit de volgende oorzaken uit de ongeldigheid of nietigheid van testamenten, schenkingen of andere akten, wegens een gebrek in den vorm of omdat zij strijdig zijn met de wet; uit de onbe voegdheid van partijen tengevolge van het bestaan van mede erfgenamen of andere medegerechtigden of van huwelijksvoor waarden uit het niet in acht nemen van formaliteitenwelke de wet voorschrijft vooral ter bescherming der rechten van minder jarigen, onder curateele gestelden, afwezigen, enz.2) Bij grensverjaring niets van dat alles; deze is uiterst eenvoudig van aardzij berust uitsluitend op usurpatie te goeder trouw bij geringe grensverschuiving door natuurlijke invloedenmaar in den regel te kwader trouw bij aanmerkelijke grensverande- ringen. Voor deze verjaring ontbreekt dus altijd de titel en dik wijls de goede trouw de twee krachtigste wapenen ter verdediging der verjaring in het algemeen. Het verschil tusschen de twee soorten van verjaring komt echter vooral uit bij de bewijsmiddelen die den eigenaar ten dienste staan. Gemakkelijk bewijsbaar en niet twijfelachtig is het bezit, i) Dit woord bezig ik steeds in ruime beteekenis, dus niet enkel in die van akte. Zie Mr. R. A. J. Golenbrander, Verbetering v. h. hypothecair stelsel in Nederland (Nieuwe Bijdr. v. Rechtsgel. en Wetg. XVI, stuk 1, bl. 5.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 20