17 zijn aard alsmede het oogenblikwaarop het is aangevangen, als het op een titel steunt. Maar ook de eigenaar komt niet met ledige handen hij kan zijne bewijzen putten uit velerlei bronnen: uit de bescheiden ten hypotheekkantore uit de registers van den burgerlijken standuit de akten in de notariëele protocollen en de griffiënuit de huispapierenenz. Bij de grensverjaring daarentegen heeft hij geen of een uiterst zwak en onzeker bewijsmiddelhet getuigenbewijs. De vergankelijke grens, het bescheidene, langzaam verdwijnende, zich door niets merkwaardigs kenmerkende grensteeken maakt op het voorstellingsvermogenvooral van den niet belanghebbende, te weinig indruk om de plaats vast in zijn geheugen te kunnen prenten. Vooralals er lange tijd na eene verandering of ver dwijning verloopen iszal hij zelden anders dan bij benadering bij onzekereonbepaalde gissing eene aanduiding der plaats van het vroegere grensteeken laat staan een bij eede bekrachtigd ge tuigenis kunnen geven. In rechten is er van grensverjaring zelden sprake, het is slechts de vraagof er bezit erkend of bewezen isde bezitter is bijna zoo goed als eigenaar. Het gebrek aan bewijsmiddelen heeft ten gevolgedat de slimstede handigste of de onbeschaamste zege viert m. a. w. dat het recht van den sterkste geldteen recht, waarvoor in onze maatschappij geen plaats meer behoorde te zijn. De middelen, welke ter bestrijding der twee soorten van ver jaring aangewend moeten worden, loopen zoozeer uiteen, dat het onmogelijk zou zijn, beide in eenen slag te treffen. Voorde verbanning van de verjaring welke onder de hoede van een titel staat, zou het geheele burgerlijke recht omgewerkt moeten wor den, bijv. ter invoering van een grondboek; de grensverjaring kan slechts opgeheven worden door de toepassing van het beginsel der positieve specialiteitverwezenlijkt in een rechtsgeldig kadaster. Hiermede hoop ik de meening van Mr. Achterberg, dat het inconsequent zou zijn en dat er geen grond zou bestaan om „ten opzichte van de verjaring als middel van eigendomsverkrijging Tijdschrift Kadaster 1887. 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 21