18 „eene onderscheiding te maken tusschen geheele perceelen of ge- deel ten daarvan" (bl. 195 en 198) voldoende te hebben weerlegd. Met bijzonder genoegen neem ik verder nota van de erkenning zijnerzijds, dat de positieve specialiteit kan samengaan met het negatief stelsel van openbaarheid (bl. 198), dat zij behoort bij de consequente toepassing van het positieve stelsel (bl. 192 en 199); ik voeg er bij dat zij ook onmisbaar is voor Gratama's mobilisatiestelsel of welk ander stelsel ook, dat rechtszekerheid van den grondeigendom beoogt. Is het dan „onstaatkundig en onjuridisch" (bl. 198) eerst een grondslag te leggen, waardoor een beter stelsel niet alleen voorbereid wordt, doch zonder 't welk dit niet goed kan werkenzou het niet veeleer een gebrek aan doorzicht verraden hebben indien de grondslagen van een rechts geldig kadaster ontwikkeld waren uitsluitend in verband met een grondboekstelselwaardoor men alle bezwarendie tegen het stelsel gelden ook tegen dat kadaster had kunnen aanvoeren Is het beginsel der positieve specialiteit in het rechtsgevoel van ons volk doorgedrongen .Was dat waar" zegt Mr. A. (biz. 199) »dan waren mij de .wapenen uit de hand geslagen", en verder: (blz. 200), .als we .spreken over het volkdat bij de beslissing over grenskwesties .belang heeft hebben we in den regel te doen met dat gedeelte .der natie, wier rechtsgevoel nu niet in de eerste plaats er aan- spraak op kan maken in de wet opgenomen te worden. Veelal .zullen de grenskwesties ontstaan onder het minder beschaafde .gedeelte van het volk, en het is een wijs wetgever, die het .rechtsgevoel van dezulken weet te leiden." In de laatste woorden schijnt de schrijver implicite te erkennen, dat er bij het, zij het ook minder beschaafd, dan toch belang hebbend deel van ons volk wel degelijk zulk een rechtsgevoel be staat. Is dit zoodan behoef ik hem de wapenen niet meer uit Zie naar aanleiding daarvan de beschouwingen van A. Mo 11, Tijd schrift II bl. 78 vg.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 22