19 de hand te slaanen heb er slechts den wensch bij te voegen dat «een wijs wetgever" door eene spoedige invoering van het rechtsgeldig kadaster dat deel der natie moge behoeden voor eene ontwikkeling van het rechtsgevoel in den door Mr, A. be doelden zin. De vraag is niet van theoretischenmaar van feitelijken aard; het antwoord hangt af van het al of niet bestaan van het ver trouwen der grondeigenaars in de aanwezige officiëele bescheiden of van de meening van den eerlijken eigenaar, dat vertrouwbare gegevens voor grensconstateering moesten bestaan. Bij de beantwoording dezer vraag moet daarom vooral zwaar wegen de meening van hendie door hunnen dagelijkschen werk kring veelvuldig gelegenheid hebben, den geest van het volk te bespieden, en tegen mijne meening, dat reeds thans het vertrou wen der grondeigenaars in ons gebrekkig kadaster vrij groot is verwacht ik van de in deze vergadering aanwezige deskundigen geene tegenspraak. Eene bevestiging van mijne meening vind ik ook in de Econo mist jaarg. 1885 blz. 991, waar in eene beoordeeling van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde o. a. het volgende wordt opgemerkt: »Men moet de verbazing op het gelaat gezien hebben van iemand „die, tot de ervaring gekomen, dat zijn perceel grond aanmerkelijk «kleiner is dan de kadastrale omschrijving aanwijstbij een notaris «komendeom te vernemen hoe hij 't geschiktste het hem onttrochel- «de grondbezit kan terug erlangen, en die daar de opmerking «verneemt, dat de kadastrale aanduiding al bitter weinig te bedui- «den heeft en zeker geen grond kan opleveren om eigenmachtig «de bakens te gaan verzetten, om te begrijpen hoe onzinnig «zoo iemand het acht, dat een dienstvak bestaat, waaraan veel «wordt ten koste gelegdhoofdzakelijk ten laste komende des «grondbezitters, en waarop zoo weinig staat is te maken. De genoemde vergadering werd ook door vele landmeters bijgewoond. t

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 23