22 Is eene grens bepaald door eene duurzame afscheiding bijv. door een muurjadan is er voldoende openbaarheid van het grensbezit en dan is er geen grensquaestie te vreezen. Zijn echter de grenzen vaag of afwezigdan is er van openbaarheid door het bezit dikwerf ternauwernood sprake. Kan men bijv. aan een boom zien wie hem heeft geplantaan het graswie het maaitaan het water, wie er in vischt of baggert, aan een sloot, door wien ze is gegraven Is het den plantermaaier visscher of graver aan te zien in wiens dienst hij isof hij bewust of onbewust niet verder gaat dan de grensof hij handelt met of zonder be paalde lastgeving Wie de terreinstoestanden niet uit ervaring kent, zou zich licht door den schijn laten misleiden, als hij meende te kunnen afgaan op zichtbare scheidingen. De eigenaars, huurders enz. maken of stellen deze al naar een of ander doel of behoefte voor het oogenblik het vorderen, dikwijls op eenigen afstand van de grens zij hechten er geen grootere beteekenis aan, dan ze werkelijk hebben nl. die van te zijn afsluitingenmaar geen eigendomsgrensen, zelfs geen grenzen van het bezit. In sommige terreinen van hooge waarde, bijv. in bouwterreinen, zijn de eigendomsgrenzen soms slechts door kleine paaltjes aan geduid, die gemakkelijk verdwijnen of verplaatst kunnen worden. In andere terreinen, vooral als zij geringe waarde hebben, ver plaatst zich een vage grensscheiding dikwijls door natuurlijke in- (blz. 196 en 197). Maar de twijfel, die ik op blz. 465 jaarg. 1881 der Economist (overdruk blz. 21) opperde, betrof de vraag, of dit bezit kon beschouwd worden als een openbaar bezitindien het streed met rechts geldige openbare gegevens, of het dus vatbaar bleef voor verjaring. Om alle onzekerheid weg te nemenliet ik er daarom op volgen„Het „positief specialiteits-principe zou in het negatief stelsel van openbaarheid „door afzonderlijke wettelijke bepalingen moeten geregeerd worden, die „verkrijgingen van gedeelten van perceelen tusschen naburige eigenaars „in zekeren zin aan positieve openbaarheid onderwierpenzoodat de „acquisitieve verjaring werd verbannen". Men zie ook, wat ik schreef in dit Tijdschrift I blz. 38 en 39.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 26