23 vloeden. De eigenaars bekommeren er zich weinig om, en eerst, als het voor een of ander doel noodig is, de juiste grens te weten, trachten zij die terug te vinden zij zoeken bijv. naar steenen of andere teekens soms tientallen jaren geleden in den grond gelegd, of roepen de herinneringen der oudste buren op. Gelukt het hen niet, de juiste grens op te sporendan wenden zij zich tot het kadaster, waarnaar hunne titels hen verwijzen. Deelt nu de landmeter zulk een eigenaar na plaatselijk onderzoek mede, dat de kadastrale gegevens te weinig nauwkeurigheid bezitten om de grens te bepalen, dan zal hij hem waarschijnlijk aanzien met een ongeloovigen blik, waarin te lezen staat„gij schijnt niet veel verstand van het landmeten te hebben". Is hij eindelijk in zijn vertrouwen in de officiëele bescheiden geschokt, dan overvalt hem een onbehaaglijk gevoel, als werd hij zich bewust, dat voortaan het recht van den sterkste zal gel den. De vraag dringt zich bij hem opof zijn buurman niet reeds lang met seis, spade, snoeimes, ploeg of egge te verging; de vraag rijpt tot vermoeden en voortaan ziet hij met wantrouwen naar iedere misschien onschuldige handeling door of namens den buurman aan de grens verricht. De buurman geraakt in dezelfde gemoedsstemmingde goede buurschap begint te tanen het wantrouwende eerste kiem voor den twistis gelegden nog maar weinig is er dan dikwerf noodig, om de hartstochten te ontketenen. Ieder acht zich verongelijktbeiden trachten zich in hun vermeend recht te handhaven. De een, de handigste, plant bijv. boompjes op den betwisten grond een daad van bezit. De ander neemt in zijn woede een bijlen kapt ze om een onrechtmatige daad. Of wel, hij stelt eene rechtsvordering in wegens stoornis in het bezit haast nog onverstandiger. Had hij behoord tot degenen, die weten wat recht is in den Staat, hij zou waarschijnlijk de boompjes bij nacht hebben uitgetrokken de sporen verwijderd en daarna openlijk bij het volle daglicht eene rastering of andere afscheiding hebben gesteld en het vorderen in rechten aan zijn buurman overgelaten!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 27