24 Intusschenhet recht zal zijn loop hebbenal gelijkt het dan in zijne gevolgen ook op een oorlogsrechtEven als op het slagveld stijgt de verbittering in den strijd voor den rechter ten top zijn de wederzijdsche verliezen veel grooter dan de twistappel waard isterwijl de uitslag ten slotte dikwijls afhangt van een toeval van de handigheid des advocaats of de toevallige opvatting van een deskundige Dat zijn geene bespiegelingen van de studeerkamer, het zijn feiten die men in vorm verschillend doch in wezen gelijk telkens en overal kan waarnemen. En erger nog, er zijn voorbeelden, dat het dure recht in het schreeuwendste onrecht verkeertdat een vermogend grondeige naar zijn wrok tegen een onbemiddelden buurman koelt, door hem te wikkelen in processen over de grenzen, ze door de be kende verschillende actiën en instantiën en door allerlei exceptiën weet slepende te houden, en eindigt met hem fmantieel en moreel te gronde te richten In mijn ongunstig oordeel over de gevolgen der wettelijke be palingen op het bezit, inzonderheid bij grensgeschillen, sta ik niet alleen. Vooral bij die Fransche schrijvers, welke in de gelegen heid geweest zijn, de werking van dit deel van den Code Civil te bespieden, vind ik krachtigen steun. Zoo viel mij een paar jaren geleden een zeer merkwaardig boek in handen: De la preuve du droit de propriété en fait dfim- meublesreeds in 1843 verschenen (Alais, P. Veirun) van de hand van Félix de Robernier, Président du Tribunal civil d'Alais. Door ervaring bekend met de treurige gevolgen der on zekerheid van den grondeigendom wenscht hij een grondboek voor Frankrijk, doch vereenigd met een rechtsgeldig kadaster, dat op eene consequente doorvoering van het coördinatenstelsel zou ge baseerd zijn. Deze magistraat toonde meer gezonde begrippen te bezitten over landmeetkunde, dan de landmeters van zijnen tijd, wier hoogste wijsheid opging in de graphische methode, die zwoeren bij het planchet en de boussole. Zijne tijdgenooten be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 28