39 grootste hedendaagsche kenner van het Doomsday-book wordt beschouwd de Engelsche kanunnik Taylor. Bij het herdenken van het 800-jarig bestaan hield hij korten tijd geleden eene lezing in het Koninklijk historisch genootschapwaaruit we de volgende, o. i. belangwekkende bijzonderheden putten. Het Doomsday- book bestaat uit twee zware deelen, die door hunne stevige banden uitstekend bewaard zijn gebleven. Het eerste deel bevat op 382 perkamenten foliobladen de beschrijving van 31 Engelsche graaf schappen. In prachtig vroeg-Gothisch schrift met afwisselend zwarte roode en versierde letters geschrevenis het bovendien nog met miniaturen versierd, geheel in den trant der oude hand schriften. Het tweede deel is kleinerin quarto gebonden, en bevat op perkament de beschrijving der drie Graafschappen Essex, Suffolk en Norfolk, van de Theems tot de Nen. Het D. B. bestaat sedert 1767 in druk, en sedert 1863 in autotypischen afdruk. Tot voor 30 jaar werd het in het Ministerie van finan ciën bewaard, daarna in het Record Office (Archief) in Chancery Lane. Het geeft zoowel een getrouw beeld van de grondverdee- ling als van de cultuur in Engeland voor 800 jaren; men kan er in zien, hoe de belastingheffing toeging, hoe en door wie heerendiensten moesten verricht worden, met nog tal van bij zonderheden, uit het Engelsche maatschappelijk leven. Deze doen duidelijk zien, dat Engeland zoowel op 't stuk van belastin gen als op 't gebied van staathuishoudkunde minder veranderd is in die 8 eeuwen, dan men denken zou. Het Doomsday-book is een blijvend getuigenis voor den helderen staatkundigen blik van Willem den Veroveraardie in den nacht der middeleeuwen een kadaster deed ontwerpen, dat thans nog de bewondering afdwingt van kenners. Eerbiedwaardig door ouderdom, gewichtig door zijn inhoud kan het D. B. geteld worden onder de belangrijkste bescheiden der 1 Zie ook N. R. C. No. 301.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 43