42 Mr. A. nu legt grooten nadruk op de wettelijke gevolgen, thans aan het „bezit als eigenaar" verbonden, op het berusten der eigenaars in een feitelijken toestand, op hunne onbekendheid met hetgeen recht is in den Staat (bl. 203, 204.) Verder spreekt hij herhaaldelijk van het opkomen na lange jaren met de gegevens van een rechtsgeldig kadaster, om de juiste grens weer te vinden, en schijnt hij zich voor te stellen, dat het volk grootendeels on bewust zal zijn van het bestaan van dat kadaster, waarvan slechts enkelen weten, als van een doolhof van schrifturen, waarin een snuffelaar na lang zoekens nog wel eens gegevens van onder het stof weet op te delven, welke tot elks verbazing kunnen dienen, om een heel oude grens weer op het terrein uit te zetten. Laat ons zien of die opvattingen juist zijn. De wording van het kadaster is niet de cjuaestie van éen dag. Ik wil eens veronderstellen, dat ge niets van het kadaster weet en eigenaar zijt in eene gemeente, die voor het opmaken van een rechtsgeldig kadaster aan cle beurt is. Ge hebt daarvan misschien reeds kennis gekregen door eene publicatie van den burgemeester of door een nieuwsblad. Ge ontvangt daarna een brief, waarin de ambtenaar, met de leiding van het werk belast, u oproept, om op een bepaalden dag tegenwoordig te zijn of u te doen vertegenwoordigen bij de afbakening der grenzen uwer eigendommen. Daarbij wordt ge er nadrukkelyk op gewezen dat het uw belang geldt, dat het doel der meting is, aan de afgeba kende grenzen volledige bewijskracht in rechten te verleenen. Op den bewusten dag hebt ge gelegenheid, met den ambtenaar en uwe buren lang en breed over de beteekenis der zaak te spreken en te ervaren, dat men niet met eene vage aanwijzing tevreden is, neen, op duimen komt het aan. Woont ge in de gemeente, dan kunt ge nog menigmaal opmerkenmet welk een zorg de meting uitgevoerd wordt, al begrijpt ge ook niets van haren innerlijken samenhang, van al de hulpmiddelen der techniek, die de landmeter ter controle aanwendtom zich voor fouten te vrijwaren. Een paar jaren later ontvangt ge eene opgaaf

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 46