43 van de juiste grootte van uw eigendom, met uitnoodiging, u van de juistheid der kaart te komen overtuigen en uwe bezwaren tegen de uitkomsten der meting te doen geidenwaarbij nogmaals uwe aandacht op de wet en de beteekenis der nieuwe kaart wordt gevestigd. En nu wil ook ik de stoute onderstelling wagen, dat ge niet weet, wat recht is in den Staat, met dit éene rechtsbegrip, dat de grenzen van uw eigendom verzekerd zijn door het kadaster, zult ge dan toch wel bekend zijn. Doch het is mogelijk, dat ge onbekend zijt gebleven met alles wat er voorviel, dat ge geen enkele oproeping hebt ontvangen. Ge zijt bijv. minderjarig, en uw voogd verwaarloosde uwe belan gen, zoodat uwe buren zonder uwe medewerking de grenzen in uw nadeel hebben vastgesteld. Welnu dan geeft de wet u vol gens mijn ontwerp nog 25 jaren tijd, te trachten, bij rechter lijk vonnis wijziging der grenzen te erlangen. En nu de tverlting van het rechtsgeldig kadaster. Zijne wettelijke kracht is algemeen bekend en erkend. Doch veronderstel een oogenblik, men had dit algemeen vergeten in het dorp, waar gij woont. Ge meent nu, dat uw buurman zich heeft meester gemaakt van een deel van uw eigendom. Ge wendt u, zooals dat thans gewoonte is, tot een notaris, den burge meester, of tot het kantoor van het kadaster om raad; de komst van een landmeter is het gevolg, de waarheid blijkt. Maar, zegt Mr. A., de buurman heeft een deel van uw perceel en de wil om het te behouden, derhalve het bezit als eigenaar, en om het bezit terug te erlangen, moet ge u met eene vorde ring tot den rechter wenden, processen gepaard met tijdverlies en groote kosten wachten u. Neen! M. H. we kunnen al dien omhaal thans wel missen. Alle processen over de grenzen zijn nu overbodig, de uitspraak Economist 1881 bl. 729 en 736. (Overdr. bi. 60 en 67.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 47