46 Niet enkel bij grensgeschillen, bij elke overdracht of bezwaring, althans indien het een deel van een juridieke eenheid betreft, zullen de belanghebbenden met het rechtsgeldig kadaster in aan raking komen. Voor de bepaling van den koopprijs zal ieder als factor aannemen de officiëele maat, zoo noodig door eene een voudige vermenigvuldiging herleid tot de in vele streken nog ge bruikelijke oude maat. De kooper betaalt dus naar de opper vlakte dié hij werkelijk verkrijgt. Vrijwaring voor de juiste maat wordt overbodig; vrijwaring komt alleen te pas voor verborgen gebreken. Onzekerheid of nadeel voor derden behoeft men alzoo niet te duchten. Stel evenwel, een goedgeloovige kooper betaalde den koopprijs voor een bunder gronds, terwijl het kadaster slechts een hal ven bunder aangaf. Als nu later een buurman de helft van het ge kochte komt opvorderenzou men van zulk een kooper dan wel kunnen zeggen dat hij een onschuldige dupe is geworden? Zou men hem niet veeleer onnooscl moeten noemen Moest de wet de menschen beschermen tegen hun eigen onnoozelheidwaar zou men dan eindigen Neen wat de grootte en grenzen van een eigendom aanbelangt» zal een kooper of de notaris die hem voorlicht zich niet verlaten op de opgaven van den verkooper, vooral niet als deze met de officiëele bescheiden in tegenspraak zijn maar zoo noodig een zelfstandig onderzoek instellen of doen instelleneven als naar de bezwaardheid. Laat hij dit na, stelt hij een persoonlijk vertrouwen in den verkooper, dan is het rationeel, dat hij ook hoogstens eene persoonlijke vordering tegen den verkooper heelt, dan behoort hij het zich zelf te wijten als hij zich schade be rokkent, doch allerminst aan een rechtsgeldig kadaster, dat ook aan de uitgestrektheid zijner rechten de volledigste zekerheid ver leent. Door de werking van dit kadaster zal nimmer een recht worden vernietigdzooals door een grondboek wel eens kan voor- Zie Econ. bl. 732, Overdr, bl. 63.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 50