49 den grond vele malen zullen overtreffen. De hooge kosten zijn een gevolg: 1°. van de belastingen op de overdracht nl. die van registratie, zegel en overschrijving, en 2°. van de formaliteiten, die de wet eischt, om benadeeling van minderjarigen, curandi, afwezigen enz, te voorkomen. Het bedrag der belasting is in zulke gevallen in sterke wanver houding met de waarde van het overgedragene en van benadee ling van minderjarigen of met hen gelijk gestelden kan wel ter nauwernood sprake zijn. De wet streeft dan haar doel voorbij. Er is daarom alle redenom voor akten ter grens-rectificatie de belasting en de formaliteiten tot een minimum te beperken. Dit denkbeeld is gemakkelijk in toepassing te brengen. Men late tusschen naburige eigenaars akten ter grensrectificatie op ongezegeld papier ongeregistreerd ter overschrijving toe, waarin voogden, curators, bewindvoerders, bestuurders van zedelijke lichamen enz. zonder machtiging van den rechter of van hoogere collegiën kunnen meewerkenindien die akte eene verklaring inhoudt van den landmeter, die de nieuwe grens voor het kadaster heeft opgemeten, dat de opervlakte en waarde van het verkochte of geruilde deel een zeker vast te stellen grootte en bedrag niet overschrijdt. Daarmede zou ook een der bezwaren zijn weggenomen om de notariëele akte voor andere handelingen omtrent onroerende goederen verplichtend te stellen. De beantwoording der vraag, op welke grondslagen een nieuw kadaster moet rusten, is van actueel belang. Dit blijkt uit het onloochenbare feit in het vorig jaar (1885) door de verga dering der Vereen, voor Kad. en Landm. en zelfs door de Regeering openlijk erkenddat reeds in een zeer groot aantal gemeenten het kadaster in een toestand verkeertdie deugdelijke bijhouding ondoenlijk maakt. Dit aantal neemt steeds toe, want de toestand in de meeste andere gemeenten is weinig beter. De vernieuwing van het kadaster, die tientallen jaren zal duren en millioenen zal kostenis onvermijdelijk. Er zijn kadastrale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 53