50 ambtenaren, die zeggen: «het kan nog wel een poosje mee, het zal mijn tijd nog wel uithouden". Zij, die zoo spreken, vergeten dat er een geruimen tijd van voorbereiding noodig is, dat boven dien het tegenwoordige kadaster moet bijgehouden worden voor zoover het nieuwe niet gereed is en uitstel ten gevolge zal hebben, dat de vernieuwing later in een versneld tempo zou moeten plaats vinden. En elke overijling zou schaden aan de degelijkheid van het kadaster. Met hoeveel zorg echter ook opgemaakt, het kan niet nauw keurig blijven onder den bestaanden invloed der verjaring. Wat zou het baten, of men eene grens bijv. 100 jaren na de ver nieuwing nog kon overbrengen op het terreinals zij geen eigen- domsgrens meer is, als zij door de werking der acquisitieve verjaring intusschen reeds weder vele malen kan veranderd zijn, als de door Mr. A. gewenschte ontwikkeling van het rechtsgevoel het volk intusschen heeft doen inzien, dat met het kadaster niets te bewijzen valt Worden de eigendomsgrenzen niet in stand gehouden volgens het kadaster, dan moet dit omgekeerd trachten de schommelingen der grenzen van het bezit te volgenm. a. w. het moet periodiek worden vernieuwd en in des te snellere opvolging, naarmate de omzet en versnippering der onroerende goederen toenemen. Gesteld daarom, uit een rechtsgeleerd standpunt ware de wen- schelijkheid niet bewezen van de verbanning der grensverjaring, welnu, dan bid ik u, gij rechtsgeleerden daalt een oogenblik af in de nederige sferen van de praktijk, treedt eens even in eene waardeering der gevolgen van uw beginsel, en dan vraag ik u, is de consequente toepassing van dat beginsel voor de millioenen, tientallen millioenen, die het eischt aan periodieke vernieuwingen van het kadaster, niet te duur gekocht?

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 54