53 Maaris met die regeling wel voldaan aan de eerste, aan eene onafwijsbare eischdie van technische zijde moet gesteld worden Is daarmede de stabiliteit der grenzen verzekerdzonder welke geen kadaster duurzaam kan bijgehouden worden Als het kadastrale plan met inbegrip van de technische gegevens waarvan het de illustratie is eene bewijskracht ont vangt gelijk aan dieaan het wettelijk vermoeden toegekend» -tegen t welk in bepaalde gevallen het bewijs van het tegen deel is toegelaten dan wordt de eigenaar ontheven van het in grensgeschillen zoo uiterst moeielijk te leveren, bewijs van zijn rechtdan wordt de bewijslast overgebracht op den bezitter. De eigenaar behoeft zich slechts op de kaart te beroepen, de bezitter moet daartegenover het veld ruimen, of de verjaring of eene andere wijze van eigendomsverkrijging bewijzen. Op hem de bewijslast volgens de bestaande proces-ordedat zijn bezit voor verjaring vatbaar is dat het voortdurend openbaar en niet dubbelzinnig als eigenaar werd uitgeoefend dat de termijn verstreken is, enz. Zijn aldus in praktischen zin de rollen omgekeerd dan is de eigenaar veilig. Want dit bewijs is zelden te leveren. Al de voordeelen, die onze wetgeving aan den bezitter toekent, gaan over op den eigenaar. Van hem zou men met een variant op vroeger aangehaalde woorden (bl. 25) van de Rob er nier kunnen zeggen: Fort de sa position il peut attendre les preuves de l'usurpateur. Sur ce dernier tombe tout le poids des justifications etc. Slechts dan zal de bezitter zich met vrucht op verjaring kunnen beroepen, als muren of andereden tijd trotseerende vaste afscheidingen de grens van het bezit ondubbelzinnig meer dan 30 jaren lang hebben uitgemaakt. Geene wijziging der kaart alzoodan wanneer bij rechterlijke uitspraak of op andere wijze geconstateerd is dat eene grenswij ziging op overgang steunt en daardoor aan die overgang openbaarheid is gegeven. Daarmede is de stabiliteit der grenzen in juridieken zin gered. De ontwikkelde rechtstheorie, volgens welke door grens- bezit zelden eigendom kan verkregen worden, daar alle vereischten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 57