54 voor verjaring zelden aanwezig zijnwordt tot eene praktische waarheid gemaakt. Naar den vorm moge er in ons vigeerend recht weinig verandering worden gebrachtin de werking zou het kadaster met bewijskracht het rechtsgeldige zeer nabij komen. Er zou een grondslag worden gelegd, die voorloopig de rechtszekerheid onder de bestaande wetgeving zeer zou verhoogen in afwachting van den tijd dat de hervorming van ons geheele zakenrecht in den zin van positieve kracht of van mobilisatie eene grootere rechtskracht van eene dan gereedliggende deugdelijke kaart zal eischenen er door mogelijk worden. Vermoedelijk zal voorshands de in korte trekken ontwikkelde regeling bij velen meer instemming vinden dan het rechtsgeldig kadaster. De scrupuleuze technicusdie zich bezwaard acht door eene geringe mogelijkheid dat erniettegenstaande alle controle nog ergens eene kleine fout in zijn meting kan geslopen zijn en daarom voor de absolute lechtskracht van zijn werk terugschrikt, de jurist, die de overgang tot het absolute recht te groot en te plotseling achtzij zullen allicht geneigd zijn een middenweg te betreden, die zonder theoretisch zooveel te beloven toch practiseh bijna dezelfde resultaten schijnt op te leveren. En is eenmaal het kadaster voor de nauwkeurige beschrijving der eigendommen de eenige en algemeene vraagbaak geworden om van vele andere voordeelen thans niet te gewagen zijn de hulpmiddelen der techniek steeds vermeerderd en verbeterd, hebben ook de rechts geleerden zich vertrouwd gemaakt met het denkbeeld, dat in grens geschillen het mathematisch bewijs elk ander behoort uit te sluiten, dan zal men waarschijnlijk erkennen, dat er aan het toelaten der grensverjaring veel meer nadeelen dan voordeelen verbonden zijn, dat zij slechts een middel is in handen van een stijfhoofdigen bezitter om den eigenaar door den langen en kostbaren weg in rechten af te schrikken dat het rechtsgeldig kadaster de belangen der zwakken beter tegen den willekeur en de baatzucht der mach tigen beschermt. En wat het zwaarste ismoet het zwaarste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 58