wegen en dat is het algemeen belangdat door het kadaster met rechtskracht beter wordt behartigd dan door het kadaster met bewijskracht. Want onder het laatste is benadeeling van derden van verkrijgers onder bezwarenden titel niet uitgesloten, daar overgangen door verjaring kunnen plaats gehad hebben welke nog niet geconstateerd zijn, nog niet openbaar zijn geworden. Hoewel ik dus van oordeel blijf dat aan een kadaster niet absolute rechtskracht de toekomst behoortkom ik toch op eene vroeger uitgesproken meening in zoover terug, als eene geleidelijke ontwikkeling mij thans mogelijk voorkomt. „Le mieux est sou vent l'ennemi du bien" en het beterede bewijskracht van het kadaster kan de brug worden, die ons naar het beste: de rechts kracht heen voert. De overgang tot een kadaster met bewijskracht is in juridischen zin een kleine stapdaarvoor wordt slechts een wetje gevorderd. Voor de technische invoering zou men kunnen beginnen met het groote aantal gemeenten (ongeveer Vs van het geheele Rijk) welker plans, deels of alle, zóó slecht zijn, dat zij reedsvoorhermeting zijn aangewezen. De kosten zullen in het eerste stadium der vernieuwing eenigszins stijgen tengevolge van de geregelde deli mitatie, het plaatsen van vele onveranderlijke, vaste punten enz., doch verder kan en behoort gestreefd te worden naar vereenvoudi ging, die tot besparing van tijd en moeite, tot vermindering van kosten leidt. Bij vernieuwing volgens de bestaande grondslagen verkrijgt men bescheiden van twijfelachtige waarde, waarop den stempel der R. Gerke, Vermessungsdirector in Altenburg, die in dit opzicht uit eigen rijke ondervinding spreektzegt o. a. (Zeitschr. f. Venn. XVI Band p. 197 „Vergleicht man die Kosten einer Neumessung mit dem Aufwande welchen eine sichere Vermarkung der Festpunkte verursacht so ist letztere gegen erstere verschwindend klein." En bij de hermeting van Altenburg beschermt hij ieder der menigvuldige polygoonpunten voor verplaatsing door een ijzeren kastwelks bovenkantin liet vlak van het straatplaveisel gelegenvan een deksel is voorzien.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 59