Tusschenkomst van deskundigen in grenstwisten. In verschillende wetgevingen was bij grensstrijd tusschen be lendende eigenaars de eindbeslissing gelegd in handen van deskun dige scheidsrechters of landmeters, door de wet tot dit ambtgeroepen, of door partijen daartoe gekozen. Zoo werd in sommige landen door de gezamelijke grondeigenaars eener gemeente eene commissie benoemd, die alle voorkomende twisten van dien aard in der minne moest bijleggen; hierdoor werden de langwijlige. vaak kostbare gedingen voor de Staatsrechtbanken vermeden en werd kort recht gedaan. Hier en daar is die wijze beslechting nog in zwang. We willen trachten, den gang van zaken bij deze gedingen verkort weer te geven, en tevens, zoo ver we uit de verschillende aange geven bronnen dit hebben kunnen nagaan, er een overzicht bijvoegen van de geschiedkundige ontwikkeling van deze wijze van beslech ting we willen ze dan ten slotte beschouwen in verband met eene bij de wet geregelde algemeene afpaling' der eigendommen. In het Rom. recht werd door de wetten der XII tafelen (302 en 304 n.R.S.) voorgeschreven, dat bij strijd het herstel der grenzen door drie deskundigen geschieden moest. Door de Mamilische wet (703 n.R.S.) werd dit getal tot op één teruggebracht. Als gemeenschappelijke perceelgrens werd op het platte land eene strook ter breedte van 5 voet genomen, welke beschouwd werd als noodig te zijn voor het omwenden der ploeg door de bebouwende eigenaars. Liep de strijd over deze 5 voet, dan kon, zooals Keizer Gonstantinus bepaalde, een landmeter als scheidsrechter optreden, bij grootere verschillen deed de praeses provinciae uitspraak Keizer Valentianus II hief in 't jaar 385n. G. dit onderscheid geheel op en schreef voor, dat een deskundig land meter, naar zuiver technische regelen het geschil beslechten zou. Zie Röm. Privatrecht Vering bl .285 uitgave 1870. Pontes Juris Rom. a Bruns bl. 245 uitgave 1871.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 62