59 De belanghebbenden begeleidden den scheidsrechter naar het ter rein, iedere partij wees volgens zijne meening de grens aan. Na volledig plaatselijk onderzoek, viel de uitspraak, werd de ware scheiding getrok ken en de twist beëindigd. De scheidsrechters werden uit het corps staatslandmeters genomen. 2) Bij grensverschillen in de door de Romeinen gestichte militaire koloniën deed men uitspraak volgens het als volledig bewijs in rechten geldende grondplan, dat in koper gesneden in het archief der volkplanting bewaard werd. In het jaar 392 n. G. herstelde Keizer Theodosius II het onderscheid van procedure tusschen grootere en kleinere grens- twisten. Door Keizer Justinianus werd echter voorgeschreven, dat alle vonnissen in grenszaken door de gewone rechterszouden geveld worden die daartoe zoo noodig een zaakkundige konden raadplegen. De laatste zekere sporen van het optreden van landmeters als scheidsrechters, treffen we aan in den tijd der Oostgothen onder Theodorick. (3) In het Westgothisehe recht behoefde het bewijs, geleverd door het toonen der oude grenssteenen, alleen te wijken voor boven alle verdenking verheven eigendom. In latere wetgevingen, zooals in het Duitsche recht, was ook voor het beslechten van grensverschillen in kort geding door zaakkundigen gezorgd en men voorkwam deze twisten nog zooveel mogelijk door de groote zorg, die men nam voor het behoud dei- grenspalen, en de verzekering hunner onveranderlijke ligging. Zoo werden in de gemeenten commissies in 't leven geroepen bestaande uit zoogenaamde Feldgeschworenen, uitsluitend belast met het toezicht op de grensteekens. Door veelvuldige rondgan gen, geheime teekens bij of aan de steenen gebracht, trachtten deze de palen tegen onwettige of toevallige verplaatsing te beveiligen. Men beproefde hierdoor aan het gemis van een in rechten geldend beeld van 't terrein eenigszins te gemoet te komen, wat echter wel dikwijls tot moeielijkheden aanleiding zal gegeven hebben, vooral daar, waar 2) Zie gromatici veteres Blume II bl. 427 uitgave 1852. 3) Rudorft' gromat. instit. bl. 430 uitg. 1852.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 63