60 de verdeeling der landerijen tot in kleine perceelen doorgevoerd was. In sommige streken van Frankrijk ging een gedeelte van de bevolking de landerijen rond, om de palen na te zien. (4) Ook in vele streken van ons vaderland volgde men deze wijze. In de wetten en costuijmen van de vele souvereine heerlijkheden waarin ons land vroeger verdeeld was, waren rondgaande rechtbanken aangewezen, welke eens of meer malen 's jaars eene schouwvoering over de grenssteenen moesten houden. Een tweetal uit de vele voorbeelden willen we hier in eenige trekken schetsen, n.l. de werkkring dier commission onder het in de vrijheerlijkheid Boxmeer vroeger daaromtrent geldende recht. De leden van de rondgaande veldrechtbank waren hier uit de leden der dingbank gekozen. Zij hadden voor de goede instandhouding der grenzen te zorgen; ook het beslechten van grensverschillen en het leggen van nieuwe palen behoorde tot hunne taak. Voor de volledige bewaring der grenzen en steenen en het behoud van de richtige breedte der wegen was hun, behalve de jaarlijksche, eene vijfjaarlijksche groote inspectie voorgeschreven. Een wijle tijds voor den rondgang dezer rechtbank werden de eigenaars door afkondiging verwittigd, dat de steenen zichtbaar moesten gemaakt worden en dat van twisten, ontstaan sints den laatsten rondgang, vóór den schouw aangifte moest gedaan worden. De schouw werd door den scholtis en de daartoe aangewezene schepenen gevoerd, met inachtneming van het hiervolgende ceremonieel. Voor het begin der schouwing luidde de schutsman de klokken. Op dit teeken begaven zich de belangstellende eigenaars en notabelen naar het gemeentehuisde commissie ging nu naar den toren om de beide houten meetroeden, die bij den omgang gebezigd werden, te vergelijken met de standaardmaat, welke hier door twee hardsteenen richels aangegeven was. Dan gingen Scholtis en Schepenen naar het gemeentehuis, waar den verga derden hun plicht herinnerd werd, om met nauwgezetheid te schouwen, de grenspalen wel na te gaan en de twisten Boer, Rechtsg. Kadaster, overdruk bl. 17 Eeonst. 1881. (Noizet: du cadastre. Red.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 64