61 rechtvaardig te beslechten. Verder moesten ze zich aan de gewone manier van schouwen houden. Deze laatste vermaning had betrekking op de te volgen richtingen en op de wijze van dragen der besproken meetroeden. Was toch een stuk grond publiekrechtelijk eigendom der gemeente of een weg in openbaar gebruik, dan hield men de beide meetroeden bij het betreden en overgaan dwars ter hand, daardoor zinnebeeldig aanduidende, dat men hier recht van schouw had. Was een stuk grond privaat eigendom of een weg als servituut in gebruik, dan had de commissie wel het recht om de steenen, bij een servituutweg in den hoefslag liggende, na te gaan, maar, volgens de costuijmen, moest men bij deze handeling de meetroeden niet dwars, maar op den schouder dragendit geschiedde om bij het volk de overlevering van het particuliere bezit dier eigendommen levendig te houden. Men doorliep de gemeente in voorgeschreven richtingen. Bij de groote grenspalen aan de scheiding der gemeente, werd door de commissie een hoopje aarde opgeworpen, waaraan ieder lid ver plicht was een schop gronds toe te brengen, ten teeken van het einde der schouwvoering. Na afloop van den schouw werd zitting gehouden, de zaak afgedaan en de akte opgesteld. Uit een dezer akten (a°. 1610) zijn de voorgaande bijzonderheden geput. Deze commissies bestonden tot aan de invoering van het Fransche recht. Volgens de bankrechten van Meerssen (zie Slangen Bijdragen enz. bl. 417) had de clingbank ook daar de beslissing in grens- zaken. Voor het zetten van een paal kreeg het «gericht" den kost en de richterbode een stuiver, waarvoor hij de gaten moest maken Opmerkelijk is het, dat ook in Duitschland deze gebruiken hier en' daar nog stand hebben gehouden. Zoo vindt men in bouwzaken, dus in stedelijke burentwisten, in Hanau, een beslissend door partijen gekozen nGanggericht" (s) In Frankfort heet men deze rechters ünterganger"de handeling zelf Anlaif' of Untergang." (5) Zie August Carl Han, Ganggerichte uitgave 1827,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 65