62 In Wurtemberg doet een .Feldgericht" uitspraak; de partijen kunnen daarop in hooger beroep komen, bij het volle Dorf' of de gezamelijke vergaderde grondbezitters. In het Pruisische regee- ringsdistrict Wiesbaden evenals in Glarus (Zwitserlandj, bestaan .Feldgeschworenen". In Glarus staat het collegie gezworenen op aan vrage een plaatselijk onderzoek toe; hierna doen de scheidsrechters of gezworenen in loco onderzoek' en vellen na beraadslaging het vonnis. In Ansbach bestond en bestaat wellicht nog een zooge naamd .Siebnerei Gericht," dat de taak had, iedere lente en herfst alle scheisteenen na te gaanop dien rondgang werden door de Siebner alle hun ter kennis gebrachte onregelmatigheden uit kracht huns ambts uit den weg geruimd. De omgang werd 5 dagen te voren afgekondigd en de blootlegging van alle steenen bevolen. Bij het plaatselijk onderzoek gingen zij zeer geheimzinnig te werk; het publiek mocht bij hunne ambtsverrichtingen niet tegenwoordig zijn; zoo moesten de eigenaren als een steen gelicht werd, min stens 100 schreden ver van de plaats verwijderd blijven. De door de commissies geplaatste steenen, werden, als ze in gaven toestand met hunne getuigen" of kleiner bijliggende steenen gevonden werden, in rechten als geldige reinsteenen erkend. (6) Het gebruik van .getuigen" bij den steen te leggen vindt men thans nog in zwang in Limburg en Noordbrabant. Zooals reeds boven aangestipt, golden de van wege het gerecht gelegde steenen ook als rechtsgeldig volgens het Oud-Hollandsch Recht. Toen in het begin dezer eeuw ons grondbelasting kadaster volgens de voorschriften van het Recueil methodique vervaardigd werd, beschouwde men dit als het lang gewenschte onfeilbare middel om tot eene meer eenvoudige en spoedige oplossing van eigendomskwestien te geraken. Immers art. 1142 bepaalde, in den eigenaardig breedsprakigen betoogenden stijl, waardoor zich het Recueil en de gelijktij dige Duitsche reglementen kenmerken .het perceelsgewijze opge- (6) Haas, die Siebnergerichte 1S35, bl. 34.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 66