63 maakte kadaster beslist en voorkomt in het vervolg eene menigte geschillen tusschen de grondeigenaars over de grenzen hunner eigendommen, geschillen, welke kosten veroor zaakten, waarvan het bezwaarlijk te berekenen beloop, misschien jaar door jaar, twee of driemalen zooveel bedroeg, dan dat der additionele centimes, die slechts voor een tijd, tot het opmaken van het kadaster, geheven worden," Ook de artikelen 16 7, 703 en 114-3 wijzen op die bestemming. Door de zwakheden, die het kadaster van zijne geboorte bij zich droeg en die ontstaan waren uit de snelle onwetenschappelijke wording, de algeheele dienstbaarmaking aan den fiscus en andere oorzaken, heeft het eigenlijk nooit aan deze gewichtige bestemming kunnen voldoen. Opmerkelijk is het daarom, dat thans, b.v. in Limburg en Noord-Brabant, ten platten lande zeer algemeen de meening verspreid is, dat de vernielde of verplaatste eigendomsgrenzen, hersteld volgens kadastrale gegevens door een rijksambtenaar, in rechten als de juiste erkend worden. De geschied kundige grond dezer meening zal wel gezocht moeten worden in het rechtsgeldig karakter, dat de vroegere steenleggingen droegen, die op last of met medewerking van de regeering of het bestuur der gemeente plaats vonden, vóór de invoering van het Fransche recht. Zeer opmerkelijk is dan ook de teleurstelling die den landmeter den Limburgschen of Brabantschen boer bereidt, door de verklaring dat in vele gevallen de kadastrale kaart niet geschikt is tot het leveren der gegevens voor het weer opstellen van grenzen. Men kan zich verzekerd houden, dat deze wel aan de ervarenheid van den landmeter zal gaan twijfelen, maar dat zijn vertrouwen in de waarde en rechtsgeldigheid van de kaart eerst na herhaalde ondervinding geschokt zal worden. Deze denkwijze werd niet weinig versterkt en gevestigd door de reeds aangehaalde bepalingen van het Recueil méthodique. Het 3e artikel onzer onteigeningswet (van 28 Augs. 1851 Stbl. 125) werkt thans zelfs nog eenigszins mede tot het verspreiden van dit denkbeeld. De groote bron van grenstwisten is ontegenzeggelijk ten allen tijde geweest «het vaak voorkomende gemis van duidelijke, zooveel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 67