64 mogelijk onveranderlijke grensteekens." Reeds vroegtijdig heeft men getracht dit euvel te verhelpen, zooals we uit de voorgaande regelen gezien hebben. In naburige landen, bijzonder in Duitschland, wordt de waarde eener algemeene afpaling als geneesmiddel hiertegen zoo hoog geschat, dat men daar aan de meeste kadasters, zoowel rechtsgeldige als fiscale, eene algemeene voorafgaande, bij de wet geregelde en ver plichte steenlegging ten hechten grondslag legt, samengaande met de noodige grensverbeteringen, door vermindering van kosten enz. gemakkelijk gemaakt. Niets toch staat, naar onze bescheiden meening, ook zóó de goede vorming en de richtige bijhouding van een kadaster in den weg, en belemmert zoozeer de instandhouding, als het onvoldoende aanduiden der eigendomsscheidingen te velde. Men treft eigenaars aan die uit volkomen onverschilligheid of uit kwalijk begrepen eigen belang verzuimen, hunne eigendommen tijdig af te palen of eenige zorg te wijden aan het behoud der grensteekens. Tegenover die eigenaars is de ambtenaar, belast met de vorming of bijhouding van een kadaster, bij gebrek aan wet, machteloos en kan hen niet tot afpaling noodzaken. En toch is dit van groot belang; want niet alleen loopen de rechten der reinende eigenaars gevaar, maar ook het Staats belang lijdt door de vermeerdering der kosten, die de vergeefsche po gingen tot opname der grenzen doen geboren worden. Ookhiertelande stuit men in de practijk dikwijls op deze bezwaren. Als daarom in de toekomst en te gelegener uur het uitstekende beginsel, nedergelegd in art. 151 der I.K. tot geheele volmaking gebracht zal worden door den steun van wettelijke bepalingen, die art. 678 B. W. op nieuw en meer practischregelen, dan zal, naar hetvoorbeeld vanDuitschland,daardoor niet alleen de bijhouding van het kadaster vergemakkelijkt worden, maar menige grenstwist, menig proces zal voorkomen worden; ook de tusschenkomst van ons grondbelasting kadaster, in grenstwisten zoo vaak te vergeefs gevraagd, zal dan ook minder ingeroepen behoeven te worden, en wel omdat ieder eigenaar dan verplicht zal zijn zorg te dragen voor het behoud zijner grensteekens. Roermond. Van Beurden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 68