DE COORDINATOGRAAF. Bij iedere opmeting van eenigen omvang kan met het in kaart brengen van het terrein geen begin gemaakt worden, voor de punten, welke in coördinaten berekend zijn, op de kaartenbladen voorkomen. Zooals bekend is, worden daarom eerst op die bladen rechte lijnen getrokken, evenwijdig aan de coördinatenassen en op onder linge afstanden van een decimeter. Hoe eenvoudig de constructie van zulk een vierkantennet ook moge schijnen, inderdaad is die arbeid tijdroovend en ondankbaar, betgeen voor een deel veroorzaakt wordt door de verandering, die het papier ondergaat gedurende den tijd, dat men aan de bewerking bezig is. Er bestaan dan ook verschillende instrumenten, om aan dat bezwaar te gemoet te komen, door het beoogde doel langs anderen weg te bereiken. Een dezer toestellen werd uitgedacht door den heer G o m b a u 11 te Leeuwarden, die eene beschrijving daarvan heeft geleverd in dit Tijdschrift (Jaargang II, bladz. 117.) Zijn de bladen van vierkantennetten voorzien, dan worden de punten, welke in coördinaten berekend zijn, in kaart gebracht, een arbeid die op nieuw tot kleine onvermijdelijke fouten aanleiding geeft. De plaats dier punten zoude derhalve aan nauwkeurigheid winnen, wanneer de constructie van het quadratennet en het in kaart brengen dier punten in ééne bewerking, dus met gelijke juistheid, kon geschieden. Ter bereiking van dit doel was reeds vroeger door den heer I. Boer, Hz. (zie Economist 1881 blz. 738; overdruk blz. 69) een instrument ontworpendat daarenboven tot aflezing van Tijdschrift Kadaster 1887. 5*

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 77