77 Een vereisclite voor nauwkeurige uitzetting is, dat aan de wagens eene grove en eene fijne beweging kan gegeven worden; de grove be weging geschiedt met de vrije hand, de fijne met micrometerschroevem Voor den abscissenwagen geschiedt het laatste met het toestelletje u, dat in de gleuf c van het liniaal A loopt, daarin kan worden vast gezet door een klemschroef, en aan den wagen verbonden is door een micrometerschroef ij, om welke, ter voorkoming van dooden gang, een spiraalveer verbonden is. Het toestelletje f, dat dezen dienst doet bij den' ordinatenwagen, loopt in twee gleuven, ter wederzijde van het ordinatenliniaa! aangebracht. De klemming geschiedt door een klemschroef; de fijne beweging eveneens door een micrometer- schroef met spiraalveer. De afmetingen van het instrument zijn zoodanig gekozen, dat beide wagens over hunne geheele lengte verplaatst kunnen worden, zoodat uitzetting van een rechthoek van 120 bij 80 cM. mogelijk is, en dus de bladen van gewone afmetingen daarmede in alle richtingen van ruitlijnen kunnen voorzien worden. Met eene eenigs- zins gewijzigde inrichting der hulzen zouden de piquoirs vervangen kunnen worden door loupen met kruisdraden ter aflezing van coördi naten. Behalve dat bij zulk eene inrichting geene rekening ge houden wordt met de verandering, waaraan het papier onderhevig is komt die mij toch niet wenschelijk voor bij de thans gebruikelijke manier, om voor de kadastrale kaarten omplakte bladen te bezigen Bij het gebruik van den coördinatograaf moet gelet worden op gelijkmatige en langzame beweging der twee wagens, opdat de rondsels niet over een of meer tanden der linialen heenspringen. Bij het oorspronkelijk ontwerp was dit wel het geval zoolang het rekken of krimpen van het papier regelmatig plaats had, zij het dan ook verschillend in de twee richtingen der quadraatlijnen. Daartoe was de lengteëenheid gelegd in den omtrek eener looprol (thans rondsel) welke eenigszins conisch afgeslepen en in de richting harer as verplaatsbaar moest zijn. B.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 81