79 Ter verkrijging van nauwkeurige uitkomsten moet het in strument voldoen aan verschillende voorwaarden, die achtereen volgens medegedeeld zullen worden met bijvoeging van de wijze van onderzoek of aan de voorwaarden voldaan is, en van de wijze waarop de regeling zoo mogelijk kan geschieden. 1°. Moeten de toestelletjes u en f gemakkelijk in de gleuven loopen, opdat de beweging der wagens zonder schokken kunne plaats hebben. 2°. Moeten de loopraderen R en de looprollen P zuiver rond en centrisch bewerkt zijn. Blijft het liniaal E, bij langzame voortbeweging der beide wagens steeds horizontaal, dan is deze voorwaarde vervuld. Een nauw keurig onderzoek zoude het gebruik van een gevoelig niveau vereischen. Voor de praktijk is het voldoende, om te onderzoeken, of de beweging der wagens zeer gemakkelijk en gelijkmatig kan plaats hebben. 3°. Moeten de insnijdingen a en b op de linialen volkomen rechtlijnig zijn. Wanneer met de piquoirs, bij voortbeweging van de wagens, fijne punten in het papier gedrukt zijn, dan volgt op eene zeer bekende wijze het onderzoek, of die punten alle in rechte lijnen liggen. Aan de voorwaarde is voldaan wanneer dit laatste het geval is. 4°. Moeten de assen der raderen R gemakkelijk draaien, zonder speling in de tappen. Het voldoen aan deze voorwaarde is van het hoogste belang, omdat ware zij niet vervuld een geringe schok aan het vrijloopend deel der wagens, eene verandering van den stand der piquoirpunten tengevolge zoude hebben. Door de wagens voor zichtig op te lichten en te ondersteunen, worden de raderen vrij van de insnijdingen, en kan, door draaiing en beweging in de richting der assen, onderzocht worden of regeling noodig is. Deze regeling geschiedt door middel van de schroeven 3 a 10. (zie fig. 1.) 5°. Moeten de assen der meetrollen H gemakkelijk draaien, zonder speling in de tappen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 83