- Z7 0 /- 83 Uitpassing van verschillende afstanden op bovengenoemde wijze verkregen, heeft op de verdeeling van den stangpasser in middel- som de volgende aflezingen ten gevolge gehad. De invloed der werking van het papier gedurende den tijd, dat de uitzetting dei- punten en de meting met den stangpasser geschiedde, is bij deze uitkomsten niet in rekening gebracht. In 't algemeen kan ech ter vermeld worden, dat het papier iets korter was geworden. De uitkomsten met den coördinatograaf bij het werk der her meting alhier verkregen, zijn zeer nauwkeurig. Behalve dit groote voordeel, kost deze mechanische uitzetting veel minder tijd, dan de gewone constructie en kaarteering, daar het zoogenaamde aanleggen van een blad en het in kaart bren gen der berekende punten ongeveer een uur in beslag neemt. De verschillende eischen, waarvan geen regeling mogelijk is, zijn allen door den instrumentmaker vervuld. De heer Goradi, in ons land reeds zoo gunstig bekend door zijne uitstekende nauwkeurigheids-instrumenten, heeft ook aan dezen coördinato graaf al zijn zorg besteed en getoond, dat zelfs geldelijke opoffe ring voor hem geen bezwaar is, om een nuttige gedachte op uitstekende wijze tot werkelijkheid te maken. Amsterdam, Mei 1887. F. G. STUG KL voor 0,8 M. 0,7998 0,7 0,6998 0,6 0,59985 0,5 0,4999 0,4 0,39995 De met het Rijk overeengekomen prijs (500 Frcs) bleek namelijk bij lange na niet voldoende, om de gemaakte kosten te dekken. Door het abscissenliniaal langer te maken, en slechts twee piquoirs aan te brengen, meent de heer Goradi het instrument te kunnen vereen voudigen en daardoor goedkooper te maken. Het gewicht van de wagens zoude dan tevens worden verminderd, zoodat het bovengenoemde verschil, ontstaan ten gevolge van de doorbuiging der linialen, geheel zoude worden opgeheven. S. Ac/ -

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 87