89 het hooge duin kort bij den vuurtoren aldaar een pijler vo,or de metingen worden gebouwd. Op Wieringen zal waarschijnlijk de stompe toren van Westerland dien van Oosterland kunnen ver vangen, maar dit moet nog nader onderzocht worden. Aan den vasten wal is de toren van Workum een goede plaatsvervanger voor dien van Stavoren, terwijl Harlingen ge schikt vervangen kan worden door den toren van Sexbierum. In plaats van Dokkum, komt alleen de toren van Kollum in aan merking, hoewel hij voor de metingen niet bijzonder geschikt is. De opgenoemde punten vormen te zamen met Leeuwarden eene onafgebroken reeks van driehoeken, die aansluiten aan de punten Groningen en Hornhuizen in ons vorig rapport genoemd, en die de eilanden met de vaste wal verbinden. Bij de verkenning is het echter gebleken dat al deze punten voor het vormen van een reeks van driehoeken niet noodig zijn, aan gezien de punten op Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling en den Eierlandschen vuurtoren op Texel aan de eene zijde, met Gro ningen, Leeuwarden en Workum aan de anderen zijde eene bijzonder goede reeks van driehoeken vormen die aangesloten kan worden aan de lijnen Groningen-Uithuizermeden en Uithuizer- meden-Borkum, die voor de aansluiting aan Pruisen dienen. Op deze wijze wordt een ketting van driehoeken verkregen die voor de graadmeting aan alle eischen voldoet zonder dat het noodig is daarin de punten Hornhuizen, Kollum en Sexbierum op te nemen. Voor eene driehoeksmeting die als grondslag moet dienen voor verdere secundaire driehoeksmetingen zou deze driehoekenreeks niet voldoende zijn wegens de groote afstanden der hoekpunten en zou het noodig zijn de bovengenoemde punten, die thans kunnen vervallen, met wellicht nog eenige andere punten in het net op te nemen. In het Oostelijke en Zuidelijke gedeelte van Friesland is het tot nu toe verkregen resultaat nog niet voldoende. Wel zijn aldaar enkele torens gevonden, zooals die van Joure, van Oldeboorn en van Oldeholtpade, die eene geschikte gelegenheid voor de metingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 93