90 aanbieden, maar eene goede verbinding met de punten in Groningen en Drenthe is nog niet gevonden; wellicht zal het hiervoor noodig zijn op de heide ongeveer bij het punt, waar de drie provinciën Friesland, Groningen en Drenthe aan elkander sluiten, eene houten stelling te bouwen, zcoals door Kraijenhoffin der tijd in de Veluwe is gedaan. Het nader onderzoek hieromtrent alsmede de verkenning in de provincie Noordholland moest tot het volgende jaar worden uitgesteld aangezien de werkzaamheden gestaakt moesten worden wegens de heropening van den cursus in Delft. De voornaamste instrumenten noodig voor de metingen, een groote en een kleine Theodoliet, werden in de maand Juni bij den heer Wanschaff te Berlijn besteld, terwijl een tiental Helio tropen in Delft zouden worden vervaardigd. De twee genoemde theodolieten werden de een in October en de andere in Decem ber ontvangen en naar Delft aan de Polytechnische school over gebracht, om aldaar aan een grondig onderzoek onderworpen te worden. Lengtebepaling. De heer Bassot van het Dépot de la Guerre te Parijs, welke de herleiding van de door hem volbrachte waar nemingen voor de bepaling van het lengteverschil tnsschen Leiden en Parijs moet volbrengen, is in 1886 tot in den aanvang van 1887 in Algerië voor de graadmeting werkzaam geweest; dit heeft de berekening van de uitkomsten der lengtebepaling zeer vertraagd. In de laatste dagen zijn zij weder ter hand genomen; zij zullen nu vermoedelijk zonder stoornis worden ten einde gebracht. Nauivlieurigheids-ivaterpassing. De waarnemingen van het geheele net der waterpassingen waren in 1885 voltooid, zoodat het af- geloopen jaar 1886 kon besteed worden voor de berekeningen, in de eerste plaats voor de eindreductie der waterpassingen in 1885 in Staats Vlaanderen en België volbracht, in de tweede plaats voor de zoogenaamde vereffening van het geheele net. Door de water passingen in de opvolgende jaren waren toch langs verschillende wegen de hoogten bepaald van dezelfde merken die op de kruis punten der trajecten waren gelegen; uit het geheele stelsel van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 94