94 arbeid, behalve eene wetenschappelijke, ook eene groote materiëele waarde verkrijgenzullen zij den grondslag worden voor herme tingen voor het kadaster der toekomst Het is bekend dat daarvoor eene tweede, eene secondaire driehoeksmeting noodig is, innig verbonden aan die van den eersten rang. Eene opmerking nu in het hier voorafgaande verslag der commissie luidt niet geruststellend, nl. »Op deze wijze wordt een ketting van driehoeken verkregen, «die voor de graadmeting aan alle eischen voldoet, zonder dat het «noodig is daarin de punten Hornhuizen, Kollum en Sexbierum «op te nemen. Voor eene driehoeksmeting, die als grondslag moet «dienen voor verdere secondaire driehoeksmetingen zou deze drie- «hoekenreeks niet voldoende zijn wegens de groote afstanden der «hoekpunten en zou het noodig zijn de bovengenoemde punten «die thans kunnen vervallen, met wellicht nog eenige andere punten (in Friesland) „in het net op te nemen". De beteekenis dezer woorden is duidelijk. De taakdie de com missie op zich heeft genomenbestaat alleen in het uitvoeren eener driehoeksmeting voor de Graadmetingdoch ten behoeve eener secondaire driehoeksmeting zouden reeds thans maatregelen behooren te worden genomen waarvoor de commissie geene op dracht heeft. Zij geeft echter blijk het groote nut niet voorbij te zien dat door eene uitbreiding der werkzaamheden zou worden verkregen. Zullen die wenken verloren gaan? Op de 6° algemeene vergadering der deutschen Geometerverein te Frankfurt a. M. (Aug. 1877) zeide de voorzitter Winckel over de Gesammtorganisation des Vermessungswesens o.a. „Bei der preussischen Organisation fallen sofort zwei Mangel in's Auge. Der erste ist die Vielköpfigkeit der obersten leitenden Be- hörden, welche gar keine Verbindung unter einander haben Die Folge davon istdass jede einzelne Behörde misstwas sie will und wie sie will; dass dieselben Arbeiten oft kurz hinter einander, Zeitschr. f. Verm. Band VI, p. 601.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 98