95 ja sogar gleichzeitig von inehreren Behörden ausgeführt werden ohne dass die eine sich um die andere kümmert oder überhaupt von derer Arbeiten etwas erfahrt." Zoo ivas het in Pruisenzoo is het nog in Nederland. Voor lagere geodesische opnemingen kan men dat zelfstandig werken gedeeltelijk verontschuldigen met het argument, dat door verschil lende doeleinden verschillende eischen aan de meting moeten gesteld worden. Bij driehoeksmeting is het tegendeel waar. Voor de graad meting, voor het kadaster, voor metingen ten behoeve der rivier- kaarten of van uitgebreide openbare werken is de algemeene eisch de grootst mogelijkede bereikbare nauwkeurigheid van den grond slag. Doch de moeilijk, alleen met de uiterste zorg, taai geduld en rationeele rekenmethoden te verkrijgen groote nauwkeurigheid der primaire driehoeksmeting, mist haar practisch nut, indien zij niet in eene secondaire wordt voortgeplant. En de commissie wijst er op, dat voor een goed verband reeds dadelijk meerdere punten van den eersten rang moeten bepaald wordendie men voor de graadmeting kan ontberen. Doch hoeveel méér kon er niet door eene tijdige samenwerking van de Departementen van Binnenlandsche Zaken Financiën en Waterstaat worden bereikt Werd reeds thans een plan in hoofdtrekken voor eene secondaire driehoeksmeting vastgesteld en daarmede bij de primaire rekening gehouden, hoe onberekenbaar veel kon er dan aan moeite en kosten worden bespaard, aan deugdelijkheid en nauwkeurigheid gewonnen! Het meest innig verband tussehen de twee driehoeksmetingen wordt verkregen, wanneer zij onder ééne leiding als aus einem Gussv worden samengesteld, wanneer de dikwijls met groote voor zorgen te maken inrichtingen voor vaste standplaatsen voor den theodoliet op de punten van den eersten rang tegelijk worden gebezigd om de hoeken te meten op torensdie als punten van den tweeden rang moeten dienen. Veel tijd zal daarmede niet verloren gaan en de meerdere kosten zijn betrekkelijk gering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1887 | | pagina 99