96 Als grondslag dienen de punten door de trig. Abtli. der Lan- desaufnahme (Tijdschr. III blz. 162 en 169) in geographische coördinaten (lengte en breedte) berekend. Voor de berekening van rechthoekige spherische (Soldnersche) coördinaten is Pruisen in 40 districten verdeeld, elk met een ongeveer in het midden gelegen toren als nulpunt der coördinaten, welker ligging door de Landesaufnalime is of zal worden bepaald. Op de grenzen van twee districten zullen natuurlijk dikwijls punten van het eene coördinatenstelsel in het andere moeten overgebracht worden, waartoe in Anweisung IX een trig, formulier (No. 24) is gegeven. Het aantal driehoekspunten hangt natuurlijk samen met den toestand van het optemeten terrein. De vraag, of dat aantal zoo groot, dus de gemiddelde afstand der driehoekspunten zoo klein genomen moet worden, dat de lijnen voor de perceelmeting er onmiddellijk aan verbonden kunnen worden zooals bijv. in Schwarzburg-Sondershauzen is geschied dan wel of eene poly- goonmeting de overgang behoort te vormen, is in Duitschland vrij algemeen in laatstbedoelden zin beslist. De eerstgenoemde methode heeft het voordeel, dat de vaste punten voor de per ceelmeting met grootere nauwkeurigheid worden bepaald, doch het nadeel, dat men niet altijd de meest geschikte plaatsen voor die punten kan kiezen, waardoor de lijnconstructie ten behoeve der perceelmeting vrij samengesteld en gekunsteld kan worden, wat de voortplanting en opeenhooping der onvermijdelijke fouten allicht in de hand werkt en de wederopstelling van grenzen zeer be moeilijkt. Door de polygoonmeting wordt het aantal vaste punten op gemakkelijke wijze sterk vermeerderd en de lijnconstructie ver eenvoudigd. De nauwkeurigheid dezer puntenbepaling is vrij groot, mits het polygoonnet op deugdelijke wijze samengesteld en vereffend wordt. Hoofdvereischten hiervoor zijn, dat men van het grootere tot het kleinere afdaalt, door eerst de driehoeks punten en vervolgens de reeds vastgestelde polygoonpunten door polygonen te verbinden, verder dat iedere polygoonverbinding zooveel mogelijk eene gestrekte richting heeft en de zijden twee-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 102