103 Grootere afwijkingen dan worden toegestaan, worden door plaat selijke nameting onderzocht en verwijderd. Van de definitieve resultaten beider lengtemetingen wordt een overzicht gegeven in trig. Form. 18 voor de berekening der coördinaten gebruikt men het arithmetisch gemiddelde. Het geval kan zich voordoen dat de lengte eener aansluitings- zijde niet rechtstreeks kan worden gemeten, b.v. bij aansluiting op torens; men tracht deze dan langs indirecten weg te vinden, door op de uiteinden van een of meer voor dit doel geschikt ge legen polygoonzijden of hulplijnen de richtingen naar het trigo nometrische punt waar te nemen, zoodat men een of meer hulp driehoeken vormt, waarvan de basis de polygoonzijde of eene hulp lijn is. Tot dergelijke hulpmetingen neemt men eveneens zijne toevlucht, wanneer een polygoontrek over eene beek, een holle weg met steile hellingen, of soortgelijke terreinhindernissen, welke de recht- streeksche lengtemeting beletten, moet worden gebracht. Het is in al deze gevallen immer gewenscht, zorg te dragen voor de mogelijkheid van dubbele afleiding der bij de coördinaten- berekening te gebruiken lengte der polygoonzijde. Op ieder polygoonpunt meet men met den theodoliet de hoeken minstens éénmaal in de beide standen van den kijkerhetzelfde geldt voor de aan- en afsluithoeken in de trigonometrische punten. Naar gelang van omstandigheden gaat men over tot tweevou dige meting. Bijzondere zorg behoort te worden gewijd aan opstelling van instrument en signalen. structie zeer ruim genomen, en wijken in menig opzicht af van de voor schriften in andere Duitsche staten gegeven. Men vergelijkeKalender fur Geometer und Kulturtechniker. Stuttgart» Verlag von Konrad Wittwer. Jahrgang 1888. Seite 106. VI. Fehler grenzen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 109