104 De aflezingen bij de hoekmeting worden opgeteekend in trig. Form. 1 De berekening der rechthoekige coördinaten van depolygoonpnnten geschiedt in aansluiting aan de coördinaten der trigonometrische punten in trekken, zoodanig, dat hiermede bij een trigonometrisch punt of reeds berekend polygoonpunt wordt begonnen, om op een ander trigonometrisch punt of reeds berekend polygoonpunt af te sluiten. Heeft men niet kunnen verhoeden dat in een polygoontrek enkele tegen de richting van den trek belangrijk zijwaarts uitwij kende gedeelten voorkomen, dan kunnen deze, door hulpzijden, door berekening te vinden uit de gemeten zijden en hoeken, afgesneden, en na berekening van den hoofdtrek als afzonderlijke polygoontrelcken berekend worden. Bij polygoontrek-vertakkingen worden, in de hiervoor geschikt geoordeelde gevallen, de knooppunten berekend uit de uitkomsten van alle afzonderlijke, op het knooppunt uitloopende trekken. Ten behoeve der coördinaten-berekening, uit te voeren in de trig. Form. 19, 20 en 21, van welke later voorbeelden zullen worden gegeven, worden de brekingshoeken der polygoontrelc ken bij berekening van knooppunten taksgewijze opgeteld; en bij het trigonometrische punt dat het eind van den trek vormt, of op het knooppunt, of het reeds berekende polygoonpunt, mot behulp van aan- en afsluithoek, en aanvangs- en eindneiging, ver geleken tegen het bedrag dat moet worden verkregen. Het aanwezige verschil verdeelt men gelijkmatig over de enkele hoeken van den trek of den tak, wanneer bizondere omstandig heden niet nopen tot eene verdeeling welke doelmatiger schijnt. De_totale hoekfout van den trek of den tak, mag het bedrag van 1,5 Fn minuten oude graadvercleeling, of van 3 ^n minuten Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. Jaargang I. (1880,) geeft op blz. 185 een gewijzigd model. De proefmeting, blz. 194, 3e regel v. o. wordt weggelaten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 110