109 het vervolg aan de opgaven uit de verschillende landen toe te voegen de waarde van de middelbare fout eener hoekmeting afgeleid uit de sluitingsfout van alle gemeten driehoeken. Generaal Perrier gaf een overzicht van de basismetingen uit het laatste tijdvak en drong er bij herhaling op aan om de meetstaven, welke daarbij in de verschillende landen gebruikt waren, alle bij eene zelfde lengtemaat te vergelijken. Daartoe bestond onder andere gele genheid in het bureau international des poids et mesures te Breteuil, waar een afzonderlijke comparateur voor basistoestellen was ingericht. Als rapporteur omtrent de bepalingen van de intensiteit der zwaarte kracht met behulp van den slinger, trad professor Helmert op in plaats van professor von Oppolzer, welke in het vorige jaar door den dood aan de permanente commissie was ontvallen. Daarenboven bracht professor Helmert een tweede zeer belangrijk rapport uit aangaande de afwij kingen welke de zwaartekracht in de verschillende deelen van Europa van de normale richting vertoonde, en leidde daaruit in het algemeen de afwijkingen af welke er bestaat tusschen den waren vorm van het aardoppervlak en van eene ellipsoide, welke zoo goed mogelijk aan de uitkomsten der verschillende graatmetingen voldeed. De heer van de Sande Bakhuyzen gaf een verslag van de lengte breedte- en azimutbepalingen, welke in de laatste jaren waren volbracht en van hetgeen in deze richting nog te doen is. Ingevolge zijn voorstel werd het centraalbureau te Berlijn uitgenoodigd om in verband met de waargenomene plaatselijke afwijkingen van de richting der zwaarte kracht, de punten in Europa aan te geven, waar nog lengte-, breedte- en azimutbepalingen noodig zijn ten einde in ons werelddeel de gedaante van het aardoppervlak zoo goed mogelijk te bepalen. De beer Eoerster uit Berlijn spak in zijn bericht anngaande het gebruik van maanswaarnemingen voor het bepalen van den vorm der aarde zijne meening uit, dat de nauwkeurigheid van die waarnemingen voor het beoogde doel niet toereikend is, terwijl de heer von Bauernfeind, belast met het samenstellen van een rapport over de aardsche straal breking mededeelde, dat de bij hem uit de verschillende landen inge komen berichten aangaande dit onderwerp te gering in aantal waren om er algemeene gevolgtrekkingen uit af te leiden. De heeren generaal Ibanez en Hirsch, benoemd tot rapporteurs over de mareografen en over de waterpassingen, waren door ongesteldheid verhinderd geweest hunne berichten samen te stellen. Na het uitbrengen van deze algemeene verslagen, waaraan zich vaak

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 115