110 eene zeer belangrijke discussie vastknoopte, werd aan de verschillende afgevaardigden gelegenheid gegeven verslag uit de brengen aangaande de werkzaamheden, ten dienste der aardmeting in het afgefoopen jaar in de verschillende landen volbracht. Uit die verslagen vermelden wij afzonderlijk de belangrijke mededeelingen van den kapitein Deft'orges aangaande den door hem ontworpen en door Brunner vervaardigden slinger ter bepaling van de zwaartekracht, die in menig opzicht de voorkeur verdient boven den reversieslinger.van Bepsold. Yele bepalingen van de zwaartekracht waren reeds met dit instrument volbracht, onder andere op de sterrewacht te Nice, waar het tijdens de vergadering was opgesteld en door de leden in alle onderdeden kon worden bezien. Verder zij nog gewezen op de mededeeling van den ingenieur Baliemand, belast met de waterpassingen in Frankrijk, aangaande een mareo- graaf, welke op hoogst eenvoudigde wijze den gemiddelden waterstand op eenig punt van de kust doet kennen, eene inrichting welke ook voor ons land van belang kan zijn. In de laatste zitting werd in plaats van den ondervoorzitter van de permanente commissie van Oppolzer, welke ons door den dood was ontvallen, tot lid dier permanente commissie verkozen de heer von Kalmar, directeur van de driehoeksmetingen van het militair geogra- phische instituut te Weenen, eindelijk werd door den Keizer van Brazilië, welke deze vergadering bijwoonde, de mededeeling gedaan dat ook Brazilië tot de internationale vereeniging voor de aardmeting was toegetreden. Werkzaamheden der commissie. De werkzaamheden der commissie hadden in 1887 betrekking op de driehoeksmeting; de waterpassing; de lengtebepaling. DriehoeksmetingDe voor de driehoeksmeting uitgevoerde werk zaamheden laten zich gevoegelijk in twee groepen splitsen, namelijk het onderzoek van de instrumenten en de terreinwerkzaamheden gedu rende de zomermaanden. Daar de nauwkeurigheid van de hoekmetingen hoofdzakelijk afhangt van de nauwkeurigheid van het daarvoor gebruikte instrument en wel in het bijzonder van de juistheid van de randverdeeling en daar het, vooral uit de onderzoekingen, uitgevoerd door de Landesaufnahme te Berlijn, gebleken was dat de nauwkeurigste randverdeelingen geleverd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 116