115 verkenning geen invloed op die metingen kon hebben, daar dat ge deelte van het net definitief was vastgesteld, werd besloten de werk zaamheden te beginnen met de hoekmetingen op die drie punten en zoo er nog tijd mocht overblijven, daarna de verkenning ter hand te nemen. Tengevolge van de moeilijkheden bij het onderzoek van de instru menten ondervonden, waardoor dit onderzoek eerst tegen het einde van de maand Juni afgeloopen was, konden de ingenieurs HeuYelink en Wildeboer niet voor het begin van Juli naar het terrein gezonden worden om de noodige inrichtingen voor de metingen op de torens te Einsterwolde, Uithuizermede en Hornhuizen, en voor het stellen van de heliotropen op de torens van Groningen, Gieten, Onstwedde en Holwierde in orde te laten brengen. Ten gevolge van de aanschrijving door Uwe Excellentie gericht tot de burgemeesters van de betrokken gemeenten om behulpzaam te willen zijn bij het verkrijgen van de noodige toestemming voor het maken van de bedoelde inrichtingen op de torens, werd die toestemming overal onmiddellijk verleend. Toen men tot de uitvoering zou overgaan werden dadelijk groote moeilijkheden ondervonden, die hun oorsprong hadden in de wijze, waarop in 1885 de verkenning van dat gedeelte van het driehoekennet had moeten plaats hebben. Om redenen, in ons verslag van dat jaar vermeld, waren wij genoodzaakt die verkenning uit te_ voeren zeer vroeg in het voorjaar. Bij die verkenning bleek toen dat de torens van Einsterwolde en Uithuizermede wederkeerig goed zichtbaar waren. Toen men in Juli op de torens de plaats wilde bepalen waar de waar nemingspijlers moesten worden aangebracht, bleken die torens echter niet zichtbaar te zijn. Alvorens tot het maken van de noodige inrichtingen over te gaan moest de aard van de belemmering worden nagegaan, waarmede een groot tijdverlies gepaard ging, te meer daar door de ongunstige weergesteldheid het uitzicht op groote afstanden bemoei lijkt werd. Eindelijk bleek het, dat die belemmering bestond in eenige boomen in de nabijheid van Jukwerd, welke belemmering toen werd opgeheven door het, na bekome machtiging, inkorten der boomen. De toren van Einsterwolde was toen van Uithuizermede goed te zien. Dit zelfde bezwaar werd nog tweemalen ontmoet en wel op dezelfde lijn door een paar boomen dicht bij Einsterwolde, die den toren van Uithuizermede bedekten van het punt waar de metingen moesten plaats hebben, en op de lijn Uithuizermede-Hornhuizen door boomen in de nabijheid van Usquert, Van deze hindernissen was bij de verken-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 121