123 Om gedurende de meting zelf de plaats der kleinpunten zicht baar te houden, wordt de richting der meetlijnen aangègeven door een kielspit tot op korten afstand van het punt, voor zoover het terrein zulks toelaat. In streken, waar men de jalons niet langeren tijd kan laten staan of waar het hout voor haakjes duur is, kan men tijdelijk eene tweede kleine draineerbuis van ongeveer 4 cM. wijdte boven de andere aan de oppervlakte van den grond plaatsen (dagteeken). De hindernissen, die een rotsachtigen of moerassigen bodem biedt aan het plaatsen van draineerbuizen, tracht men te ontgaan in moerassigen grond door bij voorkeur wegen en dergelijke plaatsen voor kleinpunten uit te kiezen. Doch ook wanneer de bodem geene dergelijke zwarigheden oplevert, komt veel op eene voor zichtige keus der plaats aan, waar de draineerbuis het minst gevaar loopt bij de bebouwing, het rijden enz. te worden ver plaatst of weggenomen. Men vermijdt streng grenssteenen en dergelijke als kleinpunten te bezigen, om het lijnennet onafhankelijk van kleine veranderingen der grensteekens in stand te houden. Zeer aanbevelenswaard is het echter, dat de grenssteenen in de meetlijnen zijn gelegen, zooals bij steenlijnen het geval is. Niet overal zal evenwel eene duurzame verzekering door drai neerbuizen mogelijk zijn en alsdan is het aan de verdere ont wikkeling der techniek overgelaten andere middelen toe te passen. Ongewone bezwaren doen zich bijv. voor in steden, waar het plaveisel der straten en de grond daaronder onophoudelijk opge broken en omgewoeld worden voor den aanleg of de herstelling van riolen, water-, gas- telefoonleidingen enz. Bij de hermeting van Berlijn 2) heeft geene verzekering onder den grond plaats, doch bepaalt men zich tot het beitelen van kruizen in de straatkeien en op de trottoirbanden en Anw. VIII 79 No. 9. Zeitschr. f. Verm. N S. 11, XV S. 209, XVII S. 87 unci 193.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 129