125 Behalve de eigendomsgrenzen worden ook opgenomen alle grenzen van perceelen, die, hoewel aan denzelfden eigenaar toe- behoorend, in het grondboek op verschillende bladen voorkomen of verschillend bezwaard zijn; verder de grenzen van spoorwegen, openbare en private wegen, van dijken, beken en van slooten, als deze duurzaam voor de exploitatie van den grond gebezigd worden, de grenzen der hoefslagen op groote goederen, de cultuurgrenzen, alle grensteekens zoo onder als boven den grond, de hekken, heggen, wallen, greppels, muren enz. de genommerde steenen langs de wegen, de bruggen, sluizen, veeren, overlaten, wegwijzers enz. enz. Al die grenzen vormen echter op de kaart geen perceelgrenzen. Onder een perceel wordt in het algemeen verstaan eene opper vlakte gronds welke: a. Aan één eigenaar toebehoort, in het grondboek (waar dit ingevoerd is) een afzonderlijk recntsobject vormt en volgens de voorschriften op één leggerartikel moet vermeld worden; l. In één gemeente en één blok (Gewanne) gelegen is c. Van één soort van cultuur is, voor zoover de cultuurgrenzen vast en duurzaam zijn. Deze algemeene regel wordt door allerlei bepalingen nader om schreven, verschillende uitzonderingen zijn toegelaten. Zoo vormen bijv. heggen, hekken', breede en diepe slooten, openbare wegen, die eene onveranderlijke plaats hebben, de grenzen van afzonderlijk geëxploiteerde hoefslagen enz. meestal perceelgrenzen. De overige grenzen, de platte gronden van gebouwen, de wegen, beken, bruggen enz. worden alleen opgenomen voor de topogra- phische volledigheid der kaart. Ter vereeniging onder één nommer der deelen van een perceel enz. bezigt men kleine haken op de kaart, het veldwerk enz. Ter opmeting van bovengenoemde grenzen en voorwerpen bin nen de meestal door polygoonzijden ingesloten blokken worden rechte lijnen uitgebakend, nl. eerst de hoofdlijnen, aan driehoeks- Anw. VIII 29.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1888 | | pagina 131